Wakacyjna przygoda z cyrkiem trwa już siedem lat. Organizatorami obozu są Szkoła Podstawowa nr 3 w Słubicach, Zack Zirkus, Stowarzyszenie Słubfurt oraz Verein zur Überwindung der Schwerkraft e.v. Realizacja odbywa się przy wsparciu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Co roku 25 dzieci z woj. lubuskiego i 25 ich rówieśników z okolic Berlina spotyka się na tygodniowym obozie integracyjnym. Trenują dwa razy dziennie we wspólnych grupach warsztatowych. Poznają żonglerkę, akrobatykę, ekwilibrystyką, akrobatykę powietrzną, klaunadę, maszt chiński.
Ciekawie spędzają także czas wolny. W tym roku były to m.in. zwiedzanie okolic Oderbergu, obserwacja borsuków, wycieczki starorzeczem Odry, lekcje kung-fu czy wspólne ogniska.
Zwieńczeniem obozu jak co roku było przygotowanie widowiska cyrkowo-teatralnego dla rodziców. Za każdym razem jego temat wybierają dzieci. Tym razem historia inscenizacji dotyczyła.... ucieczki z domu starców. Dzielni staruszkowie opowiadają historię swojego życia przy pomocy nowo poznanych umiejętności żonglerskich, chodzenia na linie i kuli, akrobacjach powietrznych na chuście, trapezie i maszcie chińskim.
Projekt wymiany dzieci i młodzieży to jednak nie tylko cyrkowe tricki i prezentacja na scenie, to także przełamywanie barier językowych, szukanie różnych sposobów komunikacji, rozwijanie wytrwałości i przede wszystkim dobra zabawa.
Organizatorzy podkreślają, że jednym z największych sukcesów siedmioletniej współpracy jest to, że w kadrze instruktorów, opiekunów i tłumaczy znajdują się uczestnicy pierwszego polsko-niemieckiego obozu cyrkowego z 2009 roku.
Koordynatorem projektu jest od samego początku Iwona Chruścińska – pedagog szkolny SP 3 Słubice. Zapytaliśmy ją o to, dlaczego postawiła akurat na taką formę spędzania wakacyjnego czasu.
- Cyrk to szkoła tolerancji i integracji dla dzieci i dorosłych z różnych środowisk, kultur, narodowości. To miejsce dla każdego, kto odważy się zmierzyć się z wlanymi możliwościami, ale także z lękami i ograniczeniami. Cyrk to przestrzeń, w której pokonuje się bariery i uprzedzenia, zmienia się stereotypy, poszerza horyzonty i wreszcie zdobywa nowe - życiowe umiejętności. Na końcu tej drogi czeka sukces, którym jest zadowolenie z samego siebie - dla mnie bezcenne - podsumowała.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/7443-wakacje-na-cyrkowo-foto#sigProId5e9c8bf8b9
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/7443-wakacje-na-cyrkowo-foto#sigProId5e9c8bf8b9