Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
10 lutego Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy zaprasza na wykład pt. "Co kryje ziemia, czyli archeologia Górzycy". O archeologicznym bogactwie Górzycy opowiadać będzie Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

A opowiadać jest o czym, bo miejscowość ma niezwykle ciekawą historię. W XIII i XIV wieku była siedzibą biskupstwa lubuskiego, a później przez wiele stuleci była ważnym ośrodekiem kultu maryjnego. Nie ominęły jej militarne najazdy i zawirowania historii.

Współcześnie na terenie gminy prowadzonych jest wiele badań archeologicznych, które zapoczątkowane zostały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przyniosły one wiele ciekawych znalezisk (m.in. zabudowania folwarczne, średniowieczne groby, przedmioty codziennego użytku, fragmenty dawnej architektury) i pozwoliły na bliższe poznanie historii miejscowości oraz regionu.

O szczegółach tych badań opowie właśnie Krzysztof Socha na wtorkowym spotkaniu w Górzycy.

gorzyca archeo 3

Termin: 10.02.2015 godz. 17:00. Miejsce: Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy ul. Polna 8/1 (sala konferecyjna).

Osobom zainteresowanym bliższym poznaniem historii Górzycy polecamy opracowanie autorstwa Krzysztofa Sochy pt. "Zapomniane dziedzictwo... Biskupstwo lubuskie w Górzycy w świetle badań archeologicznych", które można znaleźć na portalu academia.edu.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lubusz 2015-02-02 21:38
Chętnie chciałbym być na tym spotkaniu, ale odległość niestety nie pozwala :-(
Jest może w planie wydanie artykułu z tego spotkania?
Na temat historii Gminy Górzyca ukazała się w 2013 r. ciekawa książka pt. "Prahistoria - Historia - Współczesność" , Marek Golemski, którą otrzymałem w zeszłym roku w prezencie :-)
#2 Redakcja Słubice24.pl 2015-02-03 09:13
Lubusz zajrzyj pod ten link:
www.academia.edu/6067763/Zapomniane_dziedzictwo..._Biskupstwo_lubuskie_w_G%C3%B3rzycy_w_%C5%9Bwietle_bada%C5%84_archeologicznych
Jest tam opublikowany artykuł, który w dużej mierze pokrywa się z tematem wykładu. Ten sam autor. Czytaliśmy, bardzo ciekawe. Można pobrać w PDF lub czytać online.
#3 Lubusz 2015-02-03 21:47
Dziękuję ślicznie za wiadomość i link. Ten bogaty artykuł również przeczytałem. Bardzo interesująco opisano tak bogatą historię z naszego regionu.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.