W słubickiej bibliotece odbył się happening, którego celem była pomoc choremu na autyzm wczesnodziecięcy sześcioletniemu Rafaelowi. Podczas spotkania była okazja na bliższe poznanie tej trudnej choroby. Nie zabrakło także radosnych akcentów – wspólnych występów artystycznych oraz prezentacji literackiej twórczości.
- Autyzm wczesnodziecięcy to zaburzenia polegające na nieprawidłowym rozwoju psychicznym dziecka w zakresie głównie kontaktu z otoczeniem. Przyczyny autyzmu wczesnodziecięcego, jak do tej pory nie są znane. Ogólnie przyjmuje się, że przyczyna tkwi w zaburzeniu neurobiologicznym, powodującym niewłaściwą pracę mózgu. Im szybciej autyzm zostanie zidentyfikowany, zdiagnozowany i zaakceptowany, tym lepsze będą prognozy dla dziecka i jego rodzin – wyjaśniali organizatorzy.
Podczas akcji odbyła się prezentacja Antologii Odsłona 1, „Pomocne słowo”. Zaproszeni poeci polscy i polonijni osobiście zaprezentowali swoją twórczość. Akcję uświetniły obrazy, ryciny i grafiki wykonane przez artystów oraz prace plastyczne dzieci ze słubickich przedszkoli i gimnazjalistów ze Zgorzelca.
O oprawę muzyczną zadbali uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Słubicach oraz młodzież ze Związku Harcerstwa Polskiego w Słubicach. Dużym i pozytywnym zaskoczeniem było przyłączenie się samego Rafaelka do występów.
W trakcie i po zakończeniu części artystycznej prowadzony był kiermasz książek i obrazów. Zebrano łącznie 1500 zł i 139 euro. Osoby chcące pomóc choremu dziecku nadal mogą to zrobić – do 23 maja biblioteka w Słubicach będzie prowadzić akcję sprzedaży książek i obrazów. Dochód zostanie przekazany na rehabilitację i dalsze leczenie małego Rafaela.
- Dzięki nagłośnieniu akcji przez środki masowego przekazu, w tym portal Słubice24, na spotkanie przybyło ok. 60 osób w tym dzieci i młodzież biorąca udział w części artystycznej. Goście opuścili spotkanie z poczuciem podstawowej wiedzy o chorobie i chęcią pomagania osobom dotkniętym tym schorzeniem. Dziękujemy wszystkim przybyłym za charytatywne wsparcie naszego przedsięwzięcia – podsumowali przedstawiciele BPMiG.