Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marcin Zdunik, światowej klasy wiolonczelista, odwiedzi Słubice

Marcin Zdunik to jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów na świecie! 28 października będzie okazja zobaczyć go na żywo w Słubicach, podczas Gypsy Music Festival - pierwszego w Polsce festiwalu muzyki filmowej.

Więcej o festiwalu pisaliśmy TUTAJ (program, termin i miejsce, bilety).

Kim jest Marcin Zdunik? Poniżej garść najważniejszych informacji o artyście.

 • Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms
  w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europaw Warszawie.
 • Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Car-negie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze.
 • Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen.
 • Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.
 • W sezonie artystycznym 2016/17 był artystą rezydentem Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 • Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych.
 • W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
 • W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008.
 • W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura.
 • W czerwcu 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J.Haydna. Za płytę tę otrzymał nagrodę Fryderyk 2010.
 • Marcin Zdunik na płyty nagrał także również komplet utworów na wiolonczelę i fortepian Roberta Schumanna (z pianistką Aleksandrą Świgut; NIFC 2014), „Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę” M.Weinberga (z Orkiestrą Sinfonia Varsiovia pod dyr. A.Mustonena; TWON 2015), muzykę kameralną Fryderyka Chopina(Chopin. Chamber Music; z pianistą Szymonem Nehringiem i altowiolistą Ryszardem Groblewskim, NIFC 2020) oraz szereg kompozycji kameralnych. Dwupłytowy album Bach Stories został nagrany przy współudziale pianisty Aleksandra Dębicza i wydany nakładem firmy Warner Classics.
 • Dwie spośród ostatnich płyt Zdunika uhonorowane zostały nagrodami Fryderyk 2022: album Words of Mystery zarejestrowany wspólnie z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak oraz nagranie II Koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna, w którym artysta współpracował z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Bassema Akiki.
 • Marcin Zdunik dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego.
 • W jego działalności artystycznej ważną rolę odgrywa komponowanie. W listopadzie 2021 wspólnie z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal - Mróz dokonał prawykonania swojego Koncertu wiolonczelowego Ghosts of the past.
 • Zdunik kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera. Wiedzę muzykologiczną zgłębiał podczas studióww Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Szymona Paczkowskiego. Praca magisterska "Bach w poszukiwaniu ideału.
 • Cztery wersje Pasji Janowej BWV 245" otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie im. Zofii Lissy. Marcin Zdunik jest laureatem Stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016-2019).
 • Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
 • W kwietniu 2021 otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, zaś w 2020 przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.