Takiego wydarzenia jeszcze w Słubicach nie było. 28 października nasze miasto będzie gospodarzem Gypsy Music Festival, pierwszego w Polsce festiwalu romskiej muzyki filmowej. Na scenie wystąpi m.in. Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod batutą Marka Czekały, a swoją prapremierę będzie mieć film pt. „Romska Odyseja”.
Idea festiwalu
Pomysłodawcami i organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Sinti Art i Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos z Krakowa, we współpracy ze Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury.
- Istotą festiwalu jest prezentacja muzyki filmowej z kraju i ze świata oraz przedstawienie współczesnych dzieł muzycznych. Na specjalnym telebimie pokażemy także projekcje filmowe, traktujące o historii i losach Romów – opowiada Izabela Jaśkowiak, prezeska stowarzyszenia Harangos i jedna ze współorganizatorek festiwalu.
Filmowe kompozycje
Na scenie wystąpi znana słubickiej publiczności Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały. Artyści zaprezentują muzykę z filmów „Bandyta”, „Romska Odyseja” oraz „I skrzypce przestały grać”.
Ozdobą koncertu będą utwory Sinto Valentina. Pochodzący ze Słubic kompozytor i skrzypek zaaranżował na nowo muzykę do filmu „I skrzypce przestały grać” w reżyserii Alexandra Ramatiego, do którego oryginalną ścieżkę dźwiękową skomponowali Leopold Kozłowski i Zdzisław Szostak. Film przedstawia holokaust rodzin romskich.
Wyjątkowi goście
To jednak nie wszystko. Podczas festiwalu wystąpi jeden z najlepszych wiolonczelistów na świecie - Marcin Zdunik. Wykona utwór autorstwa S. Valentina pt. „Drom”, skomponowany specjalnie na tę okazję oraz partię w utworze „Romska Odyseja” - Zagłada Sinti i Romów.
Przed publicznością zaprezentuje się też Liliana Szubert - prawnuczka ocalałych z holocaustu Romów. 10-letnia pianistka zagra solową partię do jednego z utworów „Romskiej Odysei”.
Pokaz "Romskiej Odysei"
Podczas festiwalu zaplanowano właśnie prapremierę tej produkcji. – "Romska Odyseja" to obraz poświęcony wojnie, represjom i holocauście podczas II wojny światowej. To nasz wyraz hołdu dla uratowanych Sinti i Romów i czci oddanej zamordowanym przodkom – zaznacza I. Jaśkowiak, która stworzyła film wspólnie z Sinto Valentinem (również potomkiem Romów ocalałych z holokaustu) oraz romologiem Pawłem Lechowskim.
Dodatkowym akcentem będzie prezentacja wiesza w języku romani, napisanego specjalnie na tę okazję, w wykonaniu I. Jaśkowiak.
Wsparcie
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta słubicki Leszek Bajon. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal Słubice24.pl.
Bilety
Festiwal odbędzie się 28 października o godz. 18:00 w Collegium Polonicum w Słubicach. Bilety w cenie 99 zł są do nabycia w SMOK-u oraz pod nr telefonu +48508899816.