Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Plac Mostowy

Grupa ludzi skupiona wokół inicjatywy Plac Mostowy / Bruckenplatz chce walczyć z mową nienawiści. W ramach projektu „HATE SPEECH – CIVIL WAR” zaplanowano kilkanaście wydarzeń, które potrwają aż do grudnia. Będą m.in. spektakle teatralne i warsztaty z udziałem gości z kilku krajów.

- Przyczynkiem do powstania projektu była wojna na Ukrainie i jej konsekwencje, co stawia bardzo aktualne pytania na temat rodzenia się przemocy, nienawiści i będących ich konsekwencją zbrodni wojennych - opowiada Witold Cholewa, jeden z organizatorów projektu.

Sztuka antidotum na nienawiść

Projekt rozpoczął się 10 października od spektaklu pt. „Z chlebem i solą” na temat spotkań polsko-ukraińskich. Przedstawili go artyści z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, którzy również w kolejnych dniach przygotowują warsztaty.

Te najbliższe odbędą się w dniach 11-12 października i rozpoczną od krótkiego filmu o pracy w teatrze (ok. 10 min.). Następnie dyrektor artystyczny Jacek Glomp opowie o różnych projektach teatralnych, które często związane są z tematem mowy nienawiści. Później aktorzy będą pracować z uczestnikami warsztatów.

Dlaczego akurat wybrano taką formę? - Mowa nienawiści powstaje, gdy ludzie wiedzą zbyt mało o sobie nawzajem, a najlepszym antidotum na mowę nienawiści jest wzajemne poznanie się. A teatr to właśnie historie z różnych światów, poznawianie ich i ludzi, co pozwala odkryć, że mamy sobie wiele do dania - dodaje nasz rozmówca.

Dwa kraje, trzy teatry

Oprócz legnickiego teatru Słubice i Frankfurt odwiedzą także artyści z Teatru u Koszyka ze Lwowa oraz Teatru Brama z Goleniowa, którzy zaprezentują swoje spektakle oraz przygotują dwujęzyczne warsztaty na temat mowy nienawiści. Projekt zagości również w Collegium Polonicum. 29 października w auli odbędzie się przedstawienie "Wśród naszych" w reżyserii Daniela Jacewicza.

Będzie też spotkanie poświęcone przemocy fizycznej i temu, jak radzić sobie ze swoim ciałem. Poprowadzi je Bijou Camar, Gwinejka, która mieszka na co dzień we Frankfurcie nad Odrą. – Będzie to mieć formę warsztatów tanecznych, na których zostaną zaprezentowane sposoby panowania nad swoim głosem, ciałem i jego reakcjami – mówi W. Cholewa.

Zgłoszenia

Udział w projekcie jest bezpłatny, ale organizatorzy wymagają wcześniejszego zgłoszenia pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Większość wydarzeń odbywa się na terenie Placu Mostowego we Frankfurcie. ZOBACZ MAPĘ

Program

Poniżej szczegółowy program projektu „HATE SPEECH – CIVIL WAR”.

speech1

 

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Valhalla 2022-10-11 17:18
czy będzie też poruszona, kwestia mowy nienawiści ze strony przybyszów do ludności lokalnej? jak wpychają się kolejki np. do publicznych środków transportu? jak odpychają w kolejkach kobiety (nawet te starsze)? jak agresywnie reagują jak się im zwróci uwagę? będzie??
#2 SMJJ 2022-10-16 17:07
Walka z hejtem kojarzy mi się z gnojeniem tego, co odważy się powiedzieć coś, z czym inni się nie zgadzają. Tylko kto tu jest największym hejterem?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.