Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Oficjalnie wystartowała 7. edycja Art an der Grenze / na granicy. Festiwalowe miejsce spotkań przy ulicy Große Scharrnstraße we Frankfurcie przez najbliższe dwa tygodnie będzie kusiło rozmaitymi wydarzeniami z szeroko pojętej sztuki i kultury.

Sztuka na granicy

Inauguracja festiwalu odbyła się 25 kwietnia. Wzięli w niej udział włodarze Frankfurtu i Słubic: Rene Wilke i Mariusz Olejniczak. Festiwalowych gości powitała również Janine Nuyken, wiceprezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

Na rozpoczęciu pojawiło się ponad 400 gości - mieszkańców Słubic i Frankfurtu, samych artystów i studentów - którzy z dużym zaciekawieniem słuchali o przygotowanym programie, a następnie zaglądali do festiwalowych pomieszczeń. A w nich jest co podziwiać. W tym roku do udziału w imprezie zaproszono rekordową ilość twórców – aż 17, a ponadto 2 grupy artystyczne, w tym słubiczan z Art Garage.

Burmistrzowie doceniają artystów

Rene Wilke zwrócił uwagę na europejskość artystycznego festiwalu. – Impreza ma taki charakter, jakiego my jako włodarze życzylibyśmy sobie dla dwumiasta. Jest to wydarzenie pełne kultury, europejskie, zachęca do sprawdzenia się, reprezentuje różnorodność – mówił nadburmistrz Frankfurtu.

Podkreślił, że jest wdzięczny zespołowi organizacyjnemu za przygotowanie festiwalu. I życzył przybyłym pozytywnych wrażeń. Dodał, że sam nie może doczekać się tego, co będzie się działo.

Sztuka na granicy

M. Olejniczak również zaakcentował duże zaangażowanie studentów, mieszkańców Słubic i Frankfurtu w przygotowanie tego festiwalu. - Jestem bardzo dumny z tego, że w tegoroczną imprezę zaangażowała się słubicka grupa Art Garage. Jest ona współautorem murala, który pojawiła się na ścianie niedaleko mostu granicznego. Jestem pewien, że zainteresuje mieszkańców Słubic i Frankfurtu, a chciałbym, żeby zainteresował również turystów – mówił burmistrz Słubic.

Podczas otwarcia festiwalu można było podziwiać gotowy mural w całej okazałości. O tym, jak powstawał, pisaliśmy niedawno na naszej stronie - KLIKNIJ.

Kryminalny debiut Pawła Sterenczaka

Jednym z odpowiedzialnych za jego wykonanie był słubiczanin Paweł Sterenczak z grupy Art Garage, który przygotował także własną, dość nietypową wystawę.

Instalacja „Crime scene” składa się z obrazów i rekwizytów otulonych mroczną atmosferą. Moim zamysłem było przedstawić ciemną stronę miasta, zmusić widza do refleksji – opowiada artysta. To jego pierwsza oficjalna wystawa na tego typu festiwalu.

Paweł Sterenczak

Sztuka nie tylko do oglądania

Organizatorzy – nieformalna grupa studentów i mieszkańców z obu stron Odry – gorąco zachęcają publiczność do udziału w festiwalu. Przekonują, że jest to wyjątkowa edycja. Dlaczego? - W festiwalu weźmie udział rekordowa liczba twórców, dostaliśmy tak wiele ciekawych zgłoszeń, że nie mogliśmy się zdecydować – podkreślają.

Są dumni z tego, że zostało przygotowanych ponad 40 różnych wydarzeń, tym 14 warsztatów, podczas których będzie można nie tylko słuchać i oglądać, ale samemu zmierzyć się z artystycznymi wyzwaniami. I przekonują, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Festiwal potrwa do 10 maja. Szerzej o festiwalu w naszej poprzedniej publikacji - KLIKNIJ

Zobacz program


Pełen program festiwalu jest dostępny na: www.art-an-der-grenze-ffo.weebly.com. Można też go pobrać w formacie PDF z naszej strony - POBIERZ.

Fotorelacja

Czy warto się wybrać na festiwal? Oceńcie sami. Poniżej zdjęcia z inauguracji oraz artystycznych instalacji, które czekają na widzów przy ulicy Große Scharrnstraße we Frankfurcie. Fotki przygotowane przez redakcję Słubice24 oraz Agnieszkę Pakułę.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.