Tło historyczne powstania wystawy: „Styl narodowy czy modernizm?” jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku i ustanowieniem granicy z Niemcami. Na skutek powstania wielkopolskiego i traktatu wersalskiego Frankfurt nad Odrą już w roku 1918 został miastem sąsiadującym z nową granicą, a Poznań zachodnią metropolią Polski. Oba te miasta stały się konkurentami – zarówno gospodarczymi, politycznymi, jak również w dziedzinie architektury.
Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy architekci postawili przed sobą zadanie stworzenia stylu narodowego. - Na podstawie Osiedla Wschodniomonarchijskiego Martina Kießlinga we Frankfurcie nad Odrą oraz architektury Adama Ballenstedta w Poznaniu zauważyć można, że w odróżnieniu od narodowej retoryki architekci posługują się tym samym językiem - wyjaśniają kuratorzy wystawy: Uwe Rada oraz dr Szymon Piotr Kubiak. Architekci obu miast stworzyli własną drogę w kierunku modernizmu. I to właśnie o tej drodze opowiada ta wystawa.
Zostanie ona zaprezentowana w specjalnym kontenerze przystosowanym do zwiedzania, który będzie podróżować po regionie. Pokazuje rozwój architektury w 12 rozdziałach, w tym m.in. nowych dróg, osiedli kolejowych, dworców, ruchów ludności i kwestii mieszkań, czy siły gospodarczej. Wiele zdjęć Poznania i Frankfurtu zostanie przy tej okazji pokazanych po raz pierwszy.
- Wystawa jest zaproszeniem dla mieszkańców i odwiedzających, by spojrzeć na Frankurt z innej perspektywy i odkryć miasto w kontekście europejskim - podkreśla Stephan Felsberg, kierownik marketingu miejskiego z Frankfurtu.
Przystanki wystawy:
- Frankfurt nad Odrą, plac uniwersytecki: 18.10-03.11.2018 (pon-pt. 10-18, sob. 10-14)
- Słubice, plac przed Collegium Polonicum, 27.11-06.12.2018 (pon-pt. 9-19, sob. 10-14)
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.1918-2018.eu.