Na wystawę „Śladami dynastii Orańskiej-Nassau” zapraszają oba nadodrzańskie uniwersytety: wernisaż odbędzie się na Viadrinie, a potem obejrzeć będzie ją można w Collegium Polonicum. To fragment europejskiej historii, przekraczającej współczesne granice.
Dynastia Orańska-Nassau to rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów. Wystawa prezentuje 33 rezydencje, które niegdyś związane były z dynastią królewską Orańską-Nassau, położone wzdłuż tzw. „Oranierroute“ – trasy turystycznej, która na długości 3 000 km przebiega przez Niemcy i Królestwo Niederlandów. Okazją do jej wystawienia jest 200-lecie niderlandzkiej dynastii królewskiej. Dlatego właśnie w wernisażu weźmie udział Willemijn van Haaften, wiceambasador Królestwa Niederlandów w Berlinie.
Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 18 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Große Scharrnstraße 59, przed salą nr 109). Natomiast o godz. 19.30 wykład w j. angielskim wygłoszą Janneke van Dijk i Fred Vogelzang, naukowcy pracujący w Holenderskiej Fundacji ds. Ochrony Pałaców (Dutch Castle Foundation). Referenci poruszą kwestię powiązań pomiędzy stopniem zachowania rezydencji a organizowanymi w nich wydarzeniami kulturalnymi.
Wystawa powstała podczas wspólnego projektu Niemieckiej Centrali Turystycznej w Amsterdamie i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w ramach projektu studenckiego na kierunku studiów „Ochrona Europejskich Dóbr Kultury”.
Wystawa trafi również do Słubic. Będzie ją można oglądać w foyer Collegium Polonicum od 9 do 30 października.