Wystawa, którą od 19 października można oglądać we foyer Collegium Polonicum nosi tytuł: „Kamy Kuik Portret Ulicy Fredry w Poznaniu – fragmenty. Autorski projekt społeczny 2007-2010".
Składa się z ponad 20 portretów osób, które artystka spotkała na ul. Fredry w Poznaniu i zaprosiła do swojej pracowni. Kama Kuik malowała wszystkich chętnych, którzy wyrazili na to zgodę. Ponieważ stworzenie portretu wymaga czasu, pracownia stała się również miejscem rozmów, wspomnień, wzajemnego poznawania się.
- Portrety, jako dzieła sztuki malarskiej, znalazły się w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, widzem oraz stały się sposobem na integrację środowiska lokalnego: osób, firm instytucji związanych z ulicą Fredry – podkreśla artystka.
O tym, jak powstawały portrety opowiada film, który można obejrzeć poniżej.
Kim jest Kama Kuik? To absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w 2015 r. kurs podwyższenia kwalifikacji na Akademii im. Stieglitza w Petersburgu. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Twarze maluje od 2000 roku. Zrealizowała wiele projektów artystycznych, m.in. o kobietach: "8 marca - wspomnienie?", "Kobiety z tamtych lat. Niedzielne spotkania w starym kinie", "Kreska, plama, kolor - rosyjskie ścieżki polskich malarzy" dla polonii w Rosji. W 2008 jej roku portret pt. "Tata niebieski" otrzymał wyróżnienie w konkursie pt. "Moja historia z rakiem. Gdy słowa to za mało...". Artystka prowadzi warsztaty plastyczne wg programów autorskich.