Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą (fot. Powiat Słubicki)
Jakie stworzenia narażone są na ptasią grypę? W jaki sposób do organizmu człowieka może przedostać się wąglik? Jak prawidłowo wyprowadzać zwierzęta domowe z płonących pomieszczeń? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczestnicy VII edycji konkursu z zakresu wiedzy o obronie cywilnej i powszechnej samoobronie, który odbył się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słubicach.
Jaki był cel konkursu? Jak podkreślają organizatorzy, chodzi przede wszystkim o upowszechnianie wśród młodych ludzi wiedzy z zakresu obrony cywilnej i obronności. Przedsięwzięciu patronuje starosta Marcina Jabłoński, który w myśl obowiązujących przepisów jest również szefem powiatowych struktur Obrony Cywilnej.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu słubickiego. Każdą z nich reprezentowały dwa dwuosobowe zespoły. Uczestnikom kibicowała Amelia Szołtun, członek zarzątu powiatu, odpowiedzialna za sprawy oświaty.
Konkurs miał formę pisemnego testu. Uczestniczy rywalizowali nie tylko drużynowo, ale także indywidualnie. Poniżej komplet wyników.
Klasyfikacja drużynowa
- I zespół z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach
- I zespół z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim
- I zespół z Technikum Leśnego w Starościnie
- Julia Zator z Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie
- Klaudia Klimaszewska z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach
- Izabela Sokołowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim
- Oliwia Wolfigiel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim
- Mikołaj Męczywór z Technikum Leśnego w Starościnie
- Karolina Czaja z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach
---
Światowy Dzień Obrony Cywilnej obchodzony jest 1 marca. Od 1990 roku. Ma na celu podkreślenie znaczenia obrony cywilnej, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat samoobrony, zapobiegania i gotowości działania w razie wypadków i katastrof na świecie. Zwraca także uwagę na dokonania wszystkich krajowych służb odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.