Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Za nami eliminacje regionalne konkursu edukacyjnego "Odyseja Umysłu", które 5 marca odbyły się w Poznaniu. Wszystkie drużyny startujące pod szyldem Stowarzyszenia poPROstu przebrnęły je pomyślnie i zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału.

Odyseja 2017
W finale "Odysei Umysłu" ponownie wystąpią słubiczanie

Na czym polega "Odyseja Umysłu"? Na jak najciekawszym i efektownym przedstawieniu na scenie rozwiązania określonego problemu, wybranego kilka miesięcy wcześniej przez samych uczestników. Finalny pokaz to efekt wytężonej pracy członków drużyny - od tworzenia koncepcji i scenariusza po budowę poszczególnych elementów i urządzeń.

Na eliminacje regionale do stolicy Wielkopolski udały się aż cztery drużyny szykowane przez trenerów ze Stowarzyszenia poPROstu.

Dwie wystartowały w problemie nr 1 pod tytułem "Tajne jest fajne". Drużyna z I grupy wiekowej (klasy I-V szkoły podstawowe) w składzie: Gabriela Mitrowicz, Zuzanna Kostrzewska, Emilia Kusz, Hanna Zduńczyk, Nina Skrzypacz, Natasza Smalec, Natasza Wilczyńska - zajęła drugie miejsce, natomiast drużyna z II grupy wiekowej (od VI klasy szkoły podstawowej do II klasy gimnazjum) w składzie: Eliza Stefaniak, Weronika Piórkowska, Oliwia Nowak, Natalia Kiedrowicz, Kinga Stupienko, Hanna Mikołajczyk, Sara Adamczyk - zajęła pierwsze miejsce.

Kolejna nasza drużyna z I grupy wiekowej wybrała problem nr 2 pt. "Robota dla dziwno-bota". Ekipa w składzie: Maksymilian Stupienko, Karolina Ryterska, Natalia Jasiniak, Oliwia Pomes, Amelia Fornalczyk, Lena Zielińska, zajęła trzecie miejsce.

Wysoko została postawiona poprzeczka dla drużyny z III grupy wiekowej (od 3 klasy gimnazjum), startującej w problemie nr 3 pt. "Od czasu do czasu Omer". W walce o kwalifikację zmierzyła się z drużynami o większym doświadczeniu i wysokich umiejętnościach, zwłaszcza teatralnych. Nasi odyseusze stanęli jednak na wysokości zdania dorównali innym drużynom i także awansowali do finału. Skład drużyny: Błażej Wojtyra, Karolina Olszewska, Konrad Kaliciak, Malwina Olszewska, Marcelina Łukaszewicz, Emil Kojszewski i Michał Przyłucki.

Nad wielomiesięcznymi przygotowaniami naszej młodzieży czuwali koordynatorzy ze Stowarzyszenia po PROstu. Organizacja od kilku lat zajmuje się w Słubicach programem "Odyseja Umysłu". Jak widać po efektach - robi to niezwykle skutecznie. Młodymi Odyseuszami opiekują się: Tatiana Uwarkin, Iryna Yavorska, Tadeusz Dereń i Stanisław Piórkowski.

Teraz młodzież Słubic czeka ogólnopolski finał w Gdyni, podczas którego w walce o tytuł mistrza Polski zmierzy się kilkanaście najlepszych grup z całego kraju. Finał odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę na finale światowym w USA, a wicemistrz na festiwalu europejskim.

Czy naszym drużynom uda się nawiązać do sukcesów starszych koleżanek i kolegów? Słubice mają na swoim koncie spore osiągnięcia w konkursie "Odyseja Umysłu". Ostatnie w 2013 roku, kiedy to dwie grupy (w różnych kategoriach wiekowych), prowadzone właśnie przez Stowarzyszenie po PROstu, stanęły na podium finału ogólnopolskiego. Tytuły mistrzowskie i wicemistrzowskie zdobywały też w latach wcześniejszych drużyny przygotowywane w Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2. Największy sukces to rok 2008 i tytuł mistrzów świata dla ekipy SP2 Słubice. Rok temu w finale krajowym startowały dwie drużyny ze Słubic zajmując odpowiednio 8 i 12 miejsce.

Poniżej galeria zdjęć z występu w Poznaniu, udostępniona naszej redakcji przez Annę Panek-Kusz (dziękujemy).



---

Odyseja Umysłu

To program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Najważniejszym celem programu jest uczenie młodych ludzi kreatywnego i krytycznego myślenia.

Sam konkurs polega na rozwiązaniu wybranego problemu, spośród oficjalnie opublikowanych kilka miesięcy wcześniej. Następnie Odyseusze przez kilka miesięcy pracują w drużynach, gdzie starają się wypracować najlepsze rozwiązanie. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Uczestnicy muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim umieć zastosować ją w praktyce. Działając w grupie osób o wspólnym celu, a różnych osobowościach - uczą się szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach.

Rozwiązanie przedstawiają sędziom i zgromadzonej publiczności w formie krótkiej prezentacji. Podczas występu uczestnicy muszą zmierzyć się także z tzw. problemem spontanicznym - zadaniem-niespodzianką, którego treści wcześniej nie znają, a rozwiązanie należy stworzyć w kilka minut.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.