Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W dniach 4-6 czerwca w Collegium Polonicum odbędzie się Frankfurcko-Słubicka Konferencja Przyszłości 2020. Mieszkańcy Słubic i Frankfurtu będą debatować o przyszłości swoich miast. Burmistrzowie zaprosili do udziału w spotkaniu ok. 500 osób posiadających największe doświadczenie we współpracy transgranicznej.

Zostali zaproszeni również uczniowie, stowarzyszenia, kościoły i seniorzy. Dyskusja będzie się toczyć w następujących obszarach: rozwój miasta, współpraca międzynarodowa, marketing miejski, rozwój gospodarczy oraz  kultura i kształcenie.

Wspólna wizja Frankfurtu nad Odrą i Słubic w roku 2020  z założenia ma być  rdzeniem "Słubicko-Frankfurckiego planu działania 2010-2020“, który do końca 2009 roku zostanie opracowany przez polsko-niemieckie zespoły robocze składające się z samorządowych specjalistów. Następnie wiosną 2010 roku ma być przyjęty uchwałami obu rad miejskich. 

Opracowanie planu jest jednym z celów projektu „EGTC – Expertising Governance for Transfrontier Conurbations” (po polsku: Dobre rządzenie w konurbacjach transgranicznych) w którym uczestniczy Gmina Słubice. Projekt jest realizowany od kwietnia 2008. Planowany termin zakończenia projektu – maj 2010. Projekt jest dofinansowany (80%) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Urbact II.

Liderem projektu jest stowarzyszenie Mission Opérationnelle Transfrontalière (MOT) z siedzibą w Paryżu. Oprócz  MOT,  Słubic i Frankfurtu nad Odrą w projekcie uczestniczą:
  • Lille (Francja)i Kortrijk  / Tournai (Belgia),
  • Verin (Hiszpania)  /  Chaves (Portugalia),
  • Trójnarodowy Eurodystrykt Bazylea (Francja, Szwajcaria, RFN),
  • Eurodystrykt Strasburg (Francja)-Ortenau (RFN),
  • Sturovo (Słowacja)  /  Esztergom (Węgry).
Celem projektu jest zorganizowanie cyklu spotkań specjalistów samorządowych różnych dziedzin oraz na podstawie wymiany ich doświadczeń  przygotowanie instrumentów  w postaci lokalnych planów działania, zbiorów dobrych praktyk, zaleceń dla służb komunalnych i wniosków do władz państwowych, które umożliwią władzom publicznym różnych poziomów (UE, narodowy, regionalny i lokalny) uzyskanie zrównoważonego rozwoju transgranicznych aglomeracji. Unia Europejska popiera tego rodzaju działania , bo przyczyniają się one do poprawy warunków życia we wspólnocie europejskich państw.

Aktywność Słubic i Frankfurtu nad Odrą  w Projekcie EGTC koncentruje się na tym aby wykorzystać ten projekt do wzmocnienia i rozwinięcia współpracy społeczności Słubic i Frankfurtu  nadając  jej charakter  stały,  długotrwały i całościowy  -  a także,  by wypracować Lokalny Plan Działania zawierający cele, wspólną strategię rozwoju oraz projekty konkretnych przedsięwzięć na lata 2010-2020  w następujących dziedzinach:  planowanie przestrzenne,  gospodarka,  kultura i kształcenie, marketing miast, współpraca międzynarodowa.

Więcej informacji na temat projektu i konferencji:
Paweł Kisielewski / tel. 095 737 2064 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 i co 2009-06-06 21:44
no jakie pnaly ?
#2 i co 2009-06-06 21:44
no jakie pnaly ?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.