Mundurowi i urzędnicy apelują o zwrócenie uwagi na osoby bezdomne oraz starsze. Nadeszła pora niskich temperatur. Wszyscy potrzebujący mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez publiczne instytucje.
Jak podaje Beata Bielecka z Urzędu Miejskiego w Słubicach, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni, osoby bezdomne mogą korzystać z tzw. ogrzewalni, która się mieści przy Ośrodku Pomocy Społecznej. Potrzebujący mają tam do dyspozycji świetlicę, mogą też skorzystać z prysznica i darmowych obiadów. Ogrzewalnia działa od poniedziałku do piątku (w godzinach 8.00-10.00 i 15.00- 17.00).
Działania gminy wspierają także strażnicy miejscy. Regularnie zaglądają do altanek ogrodowych, pustostanów i innych miejsc, w których można spotkać osoby bezdomne. Dla takich osób jest nie tylko ogrzewalnia.
- Mogą spędzić zimę w schronisku, a za ich pobyt zapłaci gmina. Dostaną tam nie tylko dach nad głową, ale też opiekę specjalistów. Osoby bezdomne najczęściej odrzucają jednak tę pomoc, ze względu na konieczność zachowania trzeźwości w schronisku - wyjaśnia B. Bielecka.
Z tego samego powodu przez wiele lat stała pusta słubicka noclegownia. Została zamknięta, bo jej utrzymanie generowało duże koszty, a w jej miejsce utworzono tzw. ogrzewalnię. Z ogrzewalni, która działa już od 6 lat, korzysta nieco więcej osób.
Akcja "Zima 2016/2017" rozpoczęła się już również w słubickiej policji. Współpracuje ona z samorządami w zakresie organizacji działań pomocowych podnoszących bezpieczeństwo osób bezdomnych i starszych. Mundurowi zwracają baczniejszą uwagę na osoby pod wpływem alkoholu przebywające na wolnym powietrzu. W ramach zadań służbowych policjanci sprawdzają także miejsca, w których mogą nocować bezdomni.
- Nie bądź obojętny na los samotnych i bezdomnych, a także tych będących pod wpływem alkoholu. W przypadku zauważenia osób mogących wymagać pomocy przekaż informacje na numer telefonu 997 i 112 lub do najbliższego komisariatu. Twoja szybka reakcja może komuś uratować życie - apeluje Magdalena Jankowska z KPP Słubice.