Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach zaprasza na wykład pod tytułem „Obraz Niemca w literaturze lubuskiej – przemiany i funkcje”. Spotkanie, które poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, odbędzie się 1 grudnia.

pol niem instytu badawczy
Zespół Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego

Wykład będzie poświęcony zmieniającemu się na przestrzeni lat obrazowi Niemców w twórczości literackiej z naszego regionu. Zostaną omówione funkcje tego wizerunku w odniesieniu do ksenopolityki regionalnej. Zakres omawianej literatury będzie obejmować czasy od drugiej połowy lat 50 do lat współczesnych. Autorka odniesie się do przemian świadomości narodowej od poczucia obcości do akceptacji inności kulturowej w stosunku do symbolicznej postaci naszego zachodniego sąsiada.

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, której zainteresowania badawcze skupiają się na literaturze lubuskiej i zagadnieniach związanych z nowym regionalizmem. Jest kierownikiem Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Literackiej oraz Pracowni Badań nad Literaturą Regionalną w Uniwersytecie Zielonogórskim, kierownikiem zespołu „Regionalizm w badaniach literackich – tradycja i nowe orientacje”, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN (2011-2014, 2015-2018) oraz autorką monografii poświęconych poezji Urszuli Kozioł i Zbigniewa Herberta.

Czwartkowy wykład jest elementem szerszego cyklu naukowego organizowanego przez Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy. Wykłady i spotkania z naukowcami odbywają sie w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Więcej w naszej poprzedniej publikacji.

Termin: 01.12.2016, godz. 12.00. Miejsce: Collegium Pollonicum, sala 11.

---

Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach to wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Instytut utworzono w 2012 roku Jest to instytucja naukowo-badawcza zatrudniająca specjalistów z różnych dziedzin wiedzy: nauk prawnych, kulturoznawstwa, językoznawstwa, slawistyki, filologii polskiej, germańskiej, historii sztuki, teologii, chemii i biologii. Instytut powstał by wspierać transfer wiedzy z zakresu problematyki polsko-niemieckiej w przestrzeni krajowej i międzynarodowej.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.