Jesienny weekend w województwie lubuskim można spędzić tak samo ciekawie jak u zachodnich sąsiadów. Choć wycieczka do Niemiec wydaje się kuszącym pomysłem ze względu na niewielką odległość i mnogość atrakcji turystycznych, o wiele ciekawszym rozwiązaniem jest wycieczka do lubuskich winnic. Jest to interesująca wyprawa nie tylko dla smakoszy wina, ale i dla osób, które szukają ciszy oraz wytchnienia.
Pyszne, regionalne wina
Województwo lubuskie wyróżniają doskonałe warunki do uprawy winorośli oraz długie tradycje winiarskie. Pierwsza, działająca do dziś, winnica w okolicach Zielonej Góry powstała w 1985 roku – była to winnica Kinga w Nowej Soli. Pozostałe winnice zlokalizowane są w każdym zakątku województwa, dlatego wycieczkę do kilku z nich warto zaplanować wcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do winnic autobusami. Rozkład jazdy można sprawdzić z wyprzedzeniem (np. na stronie GoEuro). Rezygnując z samochodu, można bez przeszkód brać udział w degustacji win i raczyć się przepysznym smakiem regionalnych trunków.
W części winnic turyści mogą poruszać się wraz z przewodnikiem pomiędzy winoroślami. W czasie wycieczki po winnicy przewodnik opowiada odwiedzającym o uprawie krzewów, procesie wytwarzania wina i o wielu ciekawostkach związanych z regionem. Turyści mają okazję spróbować owoców, alkoholi oraz kupić wybrane przez siebie sadzonki i trunki. Dodatkowo niektóre winnice posiadają miejsca noclegowe bądź atrakcje takie jak Park Miniatur w winnicy Julia.
Na Szlaku Wina i Miodu
Lubuski Szlak Wina i Miodu, na którym leżą słynne na całą Polskę winnice, jest inicjatywą, która miała swoją premierę w 2008 roku. Od tamtego czasu do projektu przyłączyła się duża liczba winnic, hoteli, pasiek, muzeów i innych instytucji promujących region. Wykorzystując sprzyjające warunki do uprawy winorośli oraz historię Środkowego Nadodrza, stworzono Szlak, który uczy, bawi i pozwala wypocząć. Mieści się przy nim ponad 50 miejsc, spośród których można wybrać kilka do odwiedzenia w jesienny weekend.
Na atrakcyjność Szlaku pozytywnie wpływa historia regionu, w którym winorośl uprawia się najdłużej w całej Europie. Dodatkowo turystów przyciągają malownicze lasy pełne grzybów. Na miłośników wody czekają ponadto jeziora, w których można złowić ryby, będące świetną bazą do kolacji z butelką lokalnego wina. Atrakcje dla turystów przygotowują również sami właściciele winnic, którzy urządzają winobranie, jarmark oraz degustacje win połączone z możliwością spróbowania regionalnych miodów, serów i swojskich wędlin.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności