Artystyczne kontakty na linii Słubice-Szczecin od dawna były bardzo owocne. Akademia Sztuki od samego początku była jednym z ważniejszym partnerów organizowanego u nas Festiwalu Most. Podczas kolejnych edycji studenci malowali murale na placu Bohaterów, spotykali się z mieszkańcami, potem były jeszcze plenery malarskie i artystyczny performance na ulicach miasta.
Ostatnim akcentem współpracy była tegoroczna wystawa plakatów na moście granicznym, których twórcami byli studenci i wykładowcy z Akademii Sztuki. Kuratorem wystawy był Tomasz Piotr Świtalski, wystawiający wcześniej swoje prace w Galerii Okno i będący - tu ciekawostka - autorem logo słubickiej telewizji HTS.
Tak intensywna współpraca to niemała zasługa pochodzącej ze Słubic Olgi Kiedrowicz, która od kilku lat z powodzeniem pracuje na Akademii Sztuki. Choć swoje życie zawodowe związała ze Szczecinem, a niedawno obroniła pracę doktorską w Poznaniu, to cały czas życzliwie spogląda w stronę rodzinnego miasta. I chce przyciągnąć na studia do Szczecina także młodych ludzi ze Słubic. Co dadzą im studia na kierunku architektura wnętrz?
- To przede wszystkim szansa na rozwijanie swoich zainteresowań w twórczej, kreatywnej atmosferze. Stawiamy na zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania wnętrz, wystaw, mebli i szeroko pojętego designu. Co najważniejsze - pod okiem wykwalifikowanej kadry dydaktycznej - podkreśla słubiczanka.
Dodaje, że studenci Katedry Architektury Wnętrz i Form Użytkowych co roku zdobywają laury w rozmaitych konkursach lokalnych oraz ogólnopolskich. Otrzymali wyróżnienia m.in. na prestiżowym konkursie Akademii Hansgrohe "Citterio i Ty" czy konkursie na najlepszą pracę dyplomową prezydenta Szczecina.
Wizytówką katedry jest Koło Naukowe Trójkąt działające w murach uczelni od 2013 roku i którego opiekunką jest właśnie Olga Kiedrowicz. W tym roku już po raz drugi wspólnie ze studentami zorganizowała festiwal CUBETURA, który promuje w Szczecinie design i szeroko pojętą sztukę użytkową. Partnerem festiwalu był także portal Słubice24, który udzielił imprezie wsparcia technologicznego.
- Wystawy, warsztaty, plenery, akcje artystyczne, a przede wszystkim współdziałanie, praca z kreatywnymi osobami - to właśnie dają studia na Wydziale Sztuk Wizualnych. Czekamy na Was we wrześniu - zapraszają studentów władze wydziału.
Jak zgłosić się na studia?
Wydział Sztuk Wizualnych prowadzi nabór na studia na I i II stopniu na kierunku architektura wnętrz. Terminarz II naboru:
- od 25.07 do 02.09 - elektroniczna rekrutacja,
- 7-8.09 - dodatkowy egzamin wstępny WSW,
- do 16.09 - składanie oraz przesyłanie kompletu dokumentów.