Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Biblioteka szkolna SOSW w Słubicach prowadzona przez Marię Wałach aktywnie włączyła się w światowy Tydzień Działań (Global Action Week), który odbywa się od 1999 roku w trzeciej dekadzie kwietnia i służy informowaniu o kampanii UNESCO i EI – Edukacja dla Wszystkich.

Punktem kulminacyjnym realizowanego projektu Wychowanie przez Czytanie -  realizowanym przez Marię Wałach, oraz kampanii na rzecz edukacji było Wielkie Czytanie w bibliotece szkolnej z udziałem władz miejskich i powiatowych oraz osobistości życia publicznego Słubic.

Wielkie Czytanie zainaugurował Burmistrz miasta i gminy Słubice dr Ryszard Bodziacki, który czytał uczniom szkoły podstawowej oraz zespołów edukacyjno-terapeutycznych przyniesione "Bajki" Aleksandra Puszkina, które towarzyszyły jemu w dzieciństwie.

 Zainteresowaniem cieszyła się baśń "O rybaku i złotej rybce" w rozmowie z dziećmi gość skonstatował, iż zawsze należy dotrzymywać obietnic i że książki się nie starzeją, ponieważ czytał ją również swojemu synowi, który jest w ich wieku i to właśnie m.in. dzięki częstemu słuchaniu bajek wcześnie zaczął sam czytać. Z uwagi na specyfikę placówki takie osobiste refleksje stworzyły ciepłą ,przyjazną atmosferę, dzieci zachowywały się swobodnie i słuchały czytanych bajek z dużym zaciekawieniem. Ponadto cieszyły się, że mogą poznać pana Burmistrza osobiście.

{multithumb popup_type=greybox}
mt_gallery:
Starosta powiatu Słubickiego -Andrzej Bycka podjął się czytania uczniom kl. VI oraz gimnazjum.
Uczniowie słuchali fragmentów powieści Ireny Jurgielewiczowej "Ten Obcy ", która ukazuje stosunki w grupie rówieśniczej, a także między rodzicami. Niektórzy uczniowie byli zainteresowani drugą częścią powieści pt. "Inna", którą chcieli wypożyczyć z biblioteki i to napawa optymizmem. Następnie  Starosta dzielił się spostrzeżeniami na temat korzyści płynących z czytania książek i czasopism oraz powiedział ,że często czyta swojej niespełna trzyletniej córce książki J. Brzechwy i J. Tuwima ,ponieważ od najmłodszych lat należy rozbudzać zainteresowania czytelnicze . Ponadto Starosta powiedział kilka zdań na temat Powiatu Słubickiego (jednostki prowadzącej Ośrodek ) oraz zaprosił uczniów do odwiedzania Starostwa Powiatowego w Słubicach, a w prezencie przekazał duży kosz słodyczy.

Radna Rady Miejskiej i jednocześnie przewodnicząca Zarządu Oddziału ZNP Sekcji Emerytów i Rencistów w Słubicach - Krystyna Kiba promowała książkę popularnonaukową dla dzieci o zwierzętach oraz czytała fragmenty lektury Marii Konopnickiej ''O krasnoludkach i sierotce Marysi'', poprzedzając  komentarzem. Ponadto  na bieżąco objaśniała  niezrozumiałe  dla dzieci wyrazy, które wyszły z użycia. Kiba pokreśliła, iż jest to lektura ponadpokoleniowa, gdyż czytała ją  sama w szkole , następnie czytała swoim  córkom , a obecnie czyta wnukom, dlatego że klasyka dziecięca się nie starzeje, o czym świadczy fakt , że  utwór nadal znajduje się w kanonie lektur szkolnych.

Do biblioteki przybył również przewodniczący Rady Miejskiej - Piotr Kiedrowicz, który jest jednocześnie słubickim poetą , który czytał  własne utwory . Tomik poezji pt. ''Liryczne chwile  i nie tylko'', napisany dwujęzycznie  w języku polskim  i niemieckim,  pachnący jeszcze  farbą  drukarską (gdyż wydany w 2009 roku) podarował bibliotece, opatrując dedykacją. Ponadto zaprezentował dwa zbiory wierszy dla dzieci w maszynopisie  gdyż każdy wzbogacony jest ilustracją. Szczególne znaczenie ma fakt, iż wiersze dla dzieci zawarte w tych zbiorach prezentował publicznie po raz pierwszy uczniom naszego Ośrodka, ponieważ dotychczas znane były rodzinie oraz bliskim znajomym. Miłym zaskoczeniem dla uczniów, ale również uczestniczących w spotkaniu nauczycieli było, że mimo pracy zawodowej, aktywnego zaangażowania w sporcie oraz pracę społeczną pan Piotr Kiedrowicz znalazł czas na pisanie poezji i to wysokiego lotu.

Na zakończenie Wielkiego Czytania zaproszeni goście podpisali deklaracje Global Action Week o dostęp do powszechnej bezpłątnej i wysokiej jakości edukacji.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.