Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ważna informacja dla osób często przekraczających granicę i poruszających się po głównych szlakach komunikacyjnych naszego kraju. W okresie od 4 lipca do 2 sierpnia na terenie Polski wraca tymczasowa kontrola graniczna.

Działania mają związek z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w Polsce. Decyzję w tej sprawie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało 1 czerwca 2016 roku.

Kontrola zostanie przywrócona na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach morskich i lotniczych, stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen.

granica
Kontrole na polsko-niemieckiej granicy (fot. archiwum)

Czego możemy spodziewać się na granicy polsko-niemieckiej? Na pewno nie będzie kolejek znanych nam sprzed wstąpienia naszego kraju do strefy Schengen, ani "budek" ze strażnikami. Kontrole przeprowadzane będą wyrywkowo przez mobilne patrole Straży Granicznej, głównie w rejonie byłych przejść granicznych, ale także na głównych drogach prowadzących do granicy czy szlakach kolejowych.

Funkcjonariusze będą korzystać przede wszystkim ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów, które są wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

Działania Straży Granicznej nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców Słubic i odwiedzających nasze miasto gości. Podobna forma kontroli była wprowadzona podczas Euro 2012 oraz Konferencji Klimatycznej ONZ w Warszawie w 2013 roku. Ruch samochodowy odbywał się wtedy na bieżąco. Nie było też problemów z kursowanie autobusów czy z przemieszczaniem się do Niemiec na zakupy lub do pracy.

- Kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą selektywnie, wobec wytypowanych osób i w wybranych miejscach. Zakres prowadzenia kontroli będzie dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa - wyjaśnia Irena Skuliniec, rzeczniczka nadodrzańskich pograniczników.

Osoby przekraczające granicę powinni mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, a więc dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich (spoza strefy Schengen) są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy oraz potwierdzających prawo pobytu na terytorium strefy Schengen, np. wizy.

- Osoby, które podczas wyrywkowej kontroli zostaną zidentyfikowane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, nie zostaną wpuszczone do Polski i otrzymają decyzje o odmowie wjazdu - zapowiada I. Skuliniec.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.