Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Na myśl o koparce, przed oczami pojawiają nam się obrazy placu budowy bądź robót drogowych. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu iż są to maszyny wyjątkowo uniwersalne. Dzieje się tak za sprawą ramienia koparki, a konkretnie, jego zakończeniu.

koparka

Wchodząca w skład standardowego wyposażenia łyżka może zostać zastąpiona zupełnie innym typem osprzętu, co natychmiast zmienia charakterystykę całej maszyny. Jakie elementy można zainstalować na ramieniu koparki? Odpowiadamy.

Młot hydrauliczny

Charakteryzujący się ogromną mocą młot hydrauliczny, to osprzęt wyjątkowo uniwersalny. Może zostać zamontowany na ramieniu koparki kołowej, gąsienicowej, a nawet na koparko-ładowarce. Wykonane w technologii bezśrubowej, nie przenoszą wibracji na ramię, dzięki czemu ich negatywny wpływ na maszynę jest mocno ograniczony. Największymi zaletami młotów hydraulicznych są trwałość, funkcjonalność oraz ergonomia, dlatego znajdują zastosowanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Wiertnica

Wiertnice hydrauliczne to, obok standardowych łyżek, najczęściej instalowany osprzęt ramienia koparki. Wykorzystywane przede wszystkim podczas prac budowlanych, sprawdzają się również w rolnictwie. Łączą solidne wykonanie z ogromną precyzją pracy, a dodatkowo są kompatybilne z wieloma typami maszyn – od ładowarek teleskopowych po tradycyjne koparki.

Frezarka do asfaltu

Jedną z ciekawszych funkcji, jakie może wykonywać koparka, jest urabianie oraz obrabianie betonu i asfaltu. Zabieg ten jest możliwy dzięki zamontowaniu w miejscu łyżki specjalnej frezarki. Funkcja frezowania jest zazwyczaj wykorzystywana podczas robót drogowych, gdzie, wykonując powolne i precyzyjne ruchy, operator maszyny jest w stanie równomiernie rozprowadzić materiał po całej nawierzchni.

Podsumowanie

Osprzęt montowany na ramieniu koparki nie kończy się oczywiście na powyższych przykładach. W niniejszym artykule opisaliśmy jedynie narzędzia najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Jednakże nawet te kilka przykładów pokazuje, jak uniwersalne i funkcjonalne mogą być tradycyjne koparki.

Jeśli powyższy tekst Was zainteresował, więcej informacji o maszynach budowlanych, ich prawidłowym serwisowaniu oraz częściach zamiennych, znajdziecie na stronie: https://cemasz.pl/

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.