Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Za nami otwarta debata o przyszłości cmentarza komunalnego w Słubicach. W piątkowe popołudnie w ośrodku kultury pojawiło się kilkunastu mieszkańców, którzy chcieli poznać szczegóły planowanych przez urząd działań.

Czekali na nich urzędnicy ze słubickiego magistratu oraz przedstawiciele Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, która na zlecenie gminy zorganizowała debatę. Był tez obecny wiceburmistrz Słubic Roman Siemiński.

debata cmentarz

Mieszkańcy, którzy pojawili się na debacie, byli przeciwko powiększeniu obecnego cmentarza kosztem sąsiedniego parku. Główne argumenty przez nich podnoszone dotyczą tego, że jest to największy zadrzewiony teren będący w granicach miasta (mieszkańcy zwracali uwagę na małą ilość zieleni w mieście), który służy rekreacji mieszkańców (biegacze, rowerzyści, zawody sportowe).

Wyrazili obawę, że powiększenie cmentarza (i związana z nim wycinka drzew) w sposób znaczny zmieni krajobraz tego miejsca. Zwrócili także uwagę, że powierzchnia zaplanowana pod rozbudowę cmentarza jest stosunkowo nieduża (ok. 3 ha) i może się dość szybko zapełnić. Dlatego pojawił się postulat znalezienia działki o większej powierzchni.

Obecny na debacie Adrian Mermer ze stowarzyszenia "Kontrapunkt" pokusił się o analizę innych możliwych lokalizacji cmentarza - zarówno w pobliżu Słubic, jak i w okolicy najbliższych miejscowości (Drzecin, Kunowice).

Urzędnicy zwrócili uwagę, że najbardziej dogodne działki nie są jednak własnością gminy, a proces ich pozyskania może potrwać około 2-3 lat (pod warunkiem, że zakończy się sukcesem). Wiceburmistrz Siemiński uspokajał, że żadna decyzja w sprawie cmentarza jeszcze nie zapadła i dlatego trwają konsultacje społeczne.

Wnioski z debaty oraz organizowanego wcześniej spaceru badawczego zostaną teraz podsumowane i w przyszłym tygodniu trafią do miejskich urzędników. Ci na jego podstawie przygotowują końcowy raport. Znajdą się w nim także wyniki ankiet, które od ponad miesiaca są wypełniane przez mieszkańców.

Ankiety do końca lutego można wypełniać i wrzucać do urn znajdujących się w Urzędzie Miejskim w Słubicach, Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, SMOK-u, OPS, bibliotece miejskiej, ZAMK, PUK, ZUWŚ, kościołach na terenie Słubic, świetlicach wiejskich. Formularz ankiety jest także do pobrania u nas na stronie.

Do wypowiadania się na temat rozbudowy cmentarza zachęcamy także czytelników portalu Słubice24. Głosować można w specjalnej sondzie internetowej. Na razie większość naszych czytelników opowiada się przeciw poszerzeniu obecnego cmentarza.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 metallioa 2016-02-23 19:58
Takie miasto jak Słubice powinno mieć drugi cmentarz. Jest wiele innych rozwiązań, a mówienie to nie działka gminy jest śmieszne. Bazar potrafią wybudować a kupić jednej działeczki już nie. Bez urazy ale Słubice to nie Cybinka. Gdzie burmistrz ? :o
#2 Witja 2016-02-23 21:49
1. Nie każda działka nadaje się na cmentarz - musi spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem sanitarnym. To na pewno ogranicza w wyborze lokalizacji, tym bardziej, że Słubice są położone w takim miejscu (poniżej poziomu Odry), że za dużego wyboru , niestety, nie ma.
2. Cmentarz powinien być położony nieopodal obecnego - większość odwiedzających to jednak ludzie starsi; trudno wymagać od nich wycieczki do Kunowic czy Drzecina. Już obecny cmentarz jest dość odległy, a co dopiero gdyby trzeba było wyjeżdżać poza miasto.
3. Szkoda parku na pewno, ale łatwiej jest stworzyć obszar zieleni w mieście niż cmentarz, nawet na obrzeżach miasta. Nie uważam, żeby Słubice nie miały zieleni - poldery nieopodal portu i ul. Nadodrzańskiej, Łęgi Słubickie, okolice Rzepińskiej (mała obwodnica), wały są wystarczające.
#3 kaczka 2016-02-23 23:13
O.K. Będziemy spacerować i stworzymy tereny służące rekreacji w założonym niedawno parku dendrologicznym ;)
O czym Ty piszesz. Ludzie mają spacerować, biegać, jeździć na rowerach na "Łęgach Słubickich" i polderach ? Co za różnica czy ktoś jedzie na cmentarz 4 kilometry, czy 7 kilometrów ?
Trzeba powiedzieć jasno, że decyzja już zapadła, a te konsultacje to ściema. Tak mi się wydaje. Chciałbym się mylić.
#4 marks 2016-02-24 00:18
@Witja
Ci starsi ludzie, to będą raczej klientami cmentarza niż odwiedzającymi.
Gdzie widzisz w mieście miejsce na trzy hektarowy park?

@kaczka
Pewnie, że decyzja już dawno zapadła, całe te konsultacje to ściema, ktoś jeszcze dodatkowo zarobi na pięknych bukach.
#5 metallioa 2016-02-24 07:24
Witja i są takie działki. Z moich informacji wynika, że należą do skarbu państwa. Koło powstańców Wlkp. jest jedna. Naprzeciwko osiedla leśnego druga. Podejrzewam, że jakbym dłużej posiedział to bym znalazł jeszcze więcej. I tu marks przypomina mi się od razu cyt. ,, Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ....''' ;)
#6 marks 2016-02-24 08:10
A co tu daleko szukać? Działka po torze krosowym, w miarę blisko i należy do Gminy. A jakby jeszcze w przyszłości wiadukt nad torami odremontowali, to by było cud malina.
#7 Mruk 2016-02-24 16:42
Już w zeszłym roku przy okazji powiększania cmentarza wycięto stare dęby - pewnie odpowiednia kasa za zbycie drewna wpłynęła do kasy gminnej...chyba. A przy Powstańców to chyba pan burmistrz mieszka to by nie chciał w pobliżu cmentarza ;-) A tak poważnie to chyba pod cmentarz nie nadają się tereny zalewowe.
#8 Wiesław 2016-02-24 17:20
Marks dobry pomysł. Tor motokrosowy idealna lokalizacja. Dojazd perfekt. Skoro burmistrza zabrał motocyklistom, niech da nieboszczykom. Paru mruków skarżyło się na hałasy to będą mieli spokój.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.