Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Od kilku dni termometry wskazują ujemną temperaturę. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych i samotnych. Policja oraz Straż Miejska sprawdzają opuszczone budynki, pomoc oferuje też Ośrodek Pomocy Społecznej. Od zamarznięcia uratowano już dwie osoby.

policja pustostan
Policjanci podczas patrolowania pustostanu

Dzięki policyjnym patrolom udało się już uchronić dwie osoby przed zamarznięciem. W nocy z soboty na niedzielę, w jednym z pustych słubickich garaży, mundurowi znaleźli 61-letniego bezdomnego. Mężczyznę przed wychłodzeniem uratowała wizyta na komendzie. Kilka godzin później ponownie trafił w ich ręce, ale tym razem wylądował... w izbie wytrzeźwień - był pod wpływem alkoholu.

W niedzielę policjanci znaleźli kolejnego mężczyznę bez stałego miejsca zamieszkania, tym razem na terenie Ośna Lubuskiego. 55-latka uchroniono przed zgubnymi skutkami mrozów również przewożąc go do słubickiej komendy.

Miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni patroluje także Straż Miejska. Z informacji jakie podaje komendant SM Wiesław Zackiewicz wynika, że na terenie gminy Słubice jest 11 bezdomnych. Gdy temperatura spada poniżej -5 stopni mogą oni korzystać z miejskiej ogrzewalni działającej przy Klubie Integracji Społecznej. Jest czynna w godzinach 8-10 i 15-17 (o tym miejscu pisaliśmy jeszcze w listopadzie).

Na bezdomnych czekają gorące napoje i ciepłe posiłki, można też korzystać z prysznica. Ogrzewalnia działa już piąty rok, w większości stoi jednak pusta i mało kto z niej korzysta (do tej pory ledwie kilka osób). Wcześniej na terenie gminy działała też noclegownia, ale została zamknięta, dlaczego?

- Warunkiem skorzystania z noclegowni była trzeźwość. Niestety z tym był główny problem. Została zamknięta, bo stała pusta, a pochłaniała niemałe pieniądze na jej utrzymanie zgodne z przepisami - wyjaśnia Alina Baldys z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Bezdomni nie zostają jednak bez pomocy. Gdyby byli chętni do skorzystania z pobytu w schronisku, słubicki OPS zapewni im miejsca na koszt gminy. Schroniska to miejsca szczególne. Zapewniają nie tylko dach nad głową, posiłki, ale też opiekę specjalistów, którzy pomagają m.in. w wyjściu z bezdomności.

Mrozy to trudny okres dla nas wszystkich. Kiedy temperatura gwałtownie spada pamiętajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i informujmy odpowiednie służby, gdy zauważymy osobę narażoną na utratę zdrowia lub życia. Wystarczy zadzwonić pod wybrany numer alarmowy: 112, 997 lub 986.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.