Szpital Powiatowy w Słubicach (fot. archiwum)
W święta, weekendy czy też w nocy, także możemy się rozchorować. Kogo wtedy poprosić o pomoc, skoro nasz lekarz rodzinny ma wolne? Jak informuje lubuski NFZ, na pewno nie należy w każdej sytuacji wzywać karetki lub jechać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).
Wybierzmy się do ambulatorium, w którym lekarze przyjmują nie tylko w dni powszednie po godz. 18.00 (do godz. 8.00), ale także w święta. W Słubicach takie ambulatorium działa przy Szpitalu powiatowym przy ul. Nadodrzańskiej 6. Telefon kontaktowy: 95 750 1417.
- Po karetkę dzwonimy tylko wtedy, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie lub czyjś stan zdrowia nagle bardzo się pogorszył. Oczywiście trudno, abyśmy sami oceniali stan swojego lub czyjegoś zdrowia. Dlatego zawsze, gdy mamy wątpliwości, możemy wykręcić numer pogotowia. Wyszkolony dyspozytor lub lekarz zada nam kilka pytań i zdecyduje, czy wysłać karetkę - informuje Sylwia Malcher-Nowak z lubuskiego NFZ.
Jeśli dyspozytor uzna, że wysłanie karetki nie jest to konieczne wtedy możemy skorzystać z tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli ambulatorium. To właśnie tutaj zastaniemy dyżurującego lekarza oraz pielęgniarkę, którzy nam pomogą. Ambulatoria najczęściej znajdują się przy szpitalach lub wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego.
Ważna uwaga! Do ambulatorium dojeżdżamy tam na własną rękę. W wyjątkowych sytuacjach, gdy takie są wskazania medyczne, lekarz lub pielęgniarka przyjadą do nas.
Należy pamiętać, że w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja pacjentów! Pacjent ma prawo korzystać z pomocy tam, gdzie ma najbliżej.