Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Sprawdź, z jakimi obowiązkami się to wiąże i jakich formalności musisz dopełnić. Drobni przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z usług biur rachunkowych i prowadzą księgowość na własną rękę.

Jest to niewątpliwie oszczędność, jednak wraz z podjęciem decyzji o prowadzeniu własnej księgowości trzeba liczyć się z nowymi obowiązkami, jakie będą na nas ciążyć. Od tej pory samodzielnie trzeba będzie wystawiać każdą fakturę, obliczać zobowiązania podatkowe, sporządzać deklaracje itd. Dowiedz się, kto może być dla siebie księgowym, co znacznie ułatwia pracę i o jakich formalnościach musisz pamiętać.

ksiegowosc


Przedsiębiorca i księgowy w jednej osobie.

Księgowość dla własnej firmy może prowadzić każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Warto wiedzieć, że nie wymaga to posiadania żadnych kwalifikacji czy też specjalnych certyfikatów. Księgowym swojego biznesu może być nowy przedsiębiorca, ale również osoba, która rozlicza się w inny sposób i prowadzi już działalność gospodarczą. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z usług firm księgowych, rezygnując ze współpracy musimy pamiętać, aby odebrać wszelką dokumentację firmową (m.in. faktury, ewidencje, deklaracje podatkowe). Będą nam one niezbędne, aby w sposób poprawny prowadzić księgowość indywidualnie.

Formalności.

Pierwsze, co musimy zrobić przed rozpoczęciem samodzielnej księgowości to zadbać o prawidłowy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli do tej pory prowadziliśmy księgowość przez biuro rachunkowe, mamy 7 dni na uaktualnienie poprzedniego wpisu, którego dokonywaliśmy podczas zakładania firmy. Istotne jest podanie adresu, jako miejsca, w którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa.

Obowiązki i udogodnienia.

Ilość naszych zarówno księgowych jak i podatkowych obowiązków zależy oczywiście od rodzaju działalności, jaką się zajmujemy. Jednak stając się swoim własnym księgowym na pewno będziemy musieli liczyć się m.in. z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów oraz rejestrów VAT, prowadzeniem ewidencji wyposażenia naszej firmy oraz ewidencji wszelkich środków trwałych, przebiegu pojazdu (jeśli wykorzystujemy swój samochód w celach służbowych), przygotowywaniem deklaracji rozliczeniowych ZUS i kilku innych istotnych zobowiązaniach. Musimy również zadbać o odpowiednie uporządkowanie dokumentów i przetrzymywanie ich przez 5 lat. Wypełnianie ich i bycie na bieżąco z przepisami podatkowymi ułatwiają aplikacje i programy księgowe. Upraszczają one skomplikowane procesy wyliczeń i wypełniania rubryk formularzy. W razie wątpliwości dotyczących poprawności przeprowadzonych przez nas obliczeń, istnieje często w ramach wykupionego abonamentu możliwość bezpłatnej porady księgowego. (źródło: http://finka.pl/)

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.