Spotkanie z autorem książki jest jednym z wielu w ramach dużego cyklu realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Wydawnictwo KEW. Słubice to kolejne miejsce po Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie i Cedyni, w którym gościć będzie niemiecki dziennikarz i publicysta, Uwe Rada.
- W miastach położonych nad brzegami Odry chcielibyśmy zastanowić się wspólnie z dziennikarzami, przedstawicielami lokalnych instytucji kultury, naukowcami i mieszkańcami nad szansami i zagrożeniami, jakie niesie z sobą Odra. Dzięki projektowi chcielibyśmy także włączyć się w debatę na temat znaczenia rzeki we współczesnym pejzażu miasta – informują organizatorzy spotkania.
Obok samego autora w dyskusji weźmie udział prof. Beata Halicka z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum. Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Hartwich, menedżer kultury i publicysta.
Odra w Słubicach (fot. archiwum)
Książka Uwe Rady „Odra. Życiorys pewnej rzeki", napisana jest z ponadnarodowej perspektywy. Opowiada historię Odry na przestrzeni wieków. Ukazuje współczesne wyzwania dotykające ludzi żyjących nad jej brzegami. Jest historycznym, kulturowym i socjologicznym spojrzeniem na krajobraz, głównie społeczny rzeki. Uwe Rada pisze w niej: „Fascynującym jest fakt, że od pewnego czasu możemy być świadkami ponownego odkrycia tej europejskiej przestrzeni rzecznej. Wszędzie dookoła miasta znów zwracają się ku swej rzece i jej brzegom, jak gdyby strzeżony przez setki lat dystans został pokonany. Szybko znajduje się połączenia z innymi miastami, które leżą nad Odrą i budują wspólny węzeł, węzeł Odry”.
Uwe Rada nie pierwszy raz podejmuje temat rzeki w swojej twórczości. W 2013 roku ukazało się polskie wydanie „Niemen. Dzieje pewnej europejskiej rzeki" i „Łaba. Płynąca historia Europy", a w 2004 roku „Międzylandia. Europejskie historie z niemiecko-polskiego pogranicza".
Spotkanie jest otwarte. Odbędzie się w języku niemieckim i będzie tłumaczone na język polski.
Partnerami projektu są Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy, Collegium Polonicum w Słubicach, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacji im. Roberta Boscha w ramach programu „Border Crosser".
Termin: 10.12.2015 godz. 17:00. Miejsce: Biblioteka Collegium Polonicum.