Zakończył się trwający wiele miesięcy remont budynku przy ul. Mickiewicza 3. Od 30 listopada będzie tu funkcjonować Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach.
W budynku przez wiele lat mieścił się wydział ksiąg wieczystych słubickiego sądu. Po wybudowaniu w 2013 roku nowej siedziby sądu przy ul. Bohaterów Warszawy, miejsce stało puste. Skąd pomysł, aby PUP przenieść właśnie tam? Zapytaliśmy o to wicestarostę Tomasza Stupienko.
Jak wyjaśnia, wynikło to przede wszystkim z konieczności znalezienia nowej lokalizacji dla wydziału komunikacji i dróg Starostwa Powiatowego w Słubicach. Archiwum wydziału stale się powiększało, przybywało rejestrowanych pojazdów, a przestrzeni było wciąż tyle samo.
Za najdogodniejsze miejsce do przeprowadzki władze powiatu uznały obecną siedzibę urzędu pracy znajdującą się obok budynku starostwa. Nowa lokalizacja to nie tylko więcej miejsca dla urzędników. Wg zapowiedzi wicestarosty, zmiana pozwoli także na bardziej dogodną i komfortową dla mieszkańców obsługę. Oprócz wydziału komunikacji do dawnej siedziby PUP trafią także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowy Rzecznik Konsumentów.
Co w takim razie z Powiatowym Urzędem Pracy? Postanowiono, że zostanie przeniesiony na ul. Mickiewicza 3. Budynek wcześniej należał do skarbu państwa, a obiektem zarządzał wojewoda lubuski. W 2015 roku władzom powiatu udało się go pozyskać w formie darowizny. Szybko rozpoczęto prace modernizacyjne, a datę oficjalnego otwarcia PUP-u ustalono wstępnie na 1 stycznia 2016 roku.
Przystosowanie pomieszczeń zajęło jednak nieco mniej czasu niż przewidywano i przeprowadzka odbędzie się szybciej. Na chwilę obecną remont wnętrza jest już skończony, zainstalowano sieć teleinformatyczną oraz punkty obsługi osób bezrobotnych. Trwa jeszcze przenoszenie mebli, wyposażenia oraz dokumentów.
Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie przy osobnym wejściu na parterze utworzono punkt obsługi osób niepełnosprawnych, ale docelowo przy głównym wejściu ma być specjalna winda. Na sfinansowanie tej inwestycji powiat chce pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Jedynym minusem nowego lokalizacji wydaje się być kwestia parkowania, gdyż w tym rejonie miasta panuje wyjątkowo duże natężenie ruchu samochodowego. Kilka miejsc parkingowych jest już w podwórku przylegającym do budynku, a mają być utworzone kolejne. W tym celu powiat chce pozyskać od gminy teren obok sąsiedniego marketu Mila. Samochody będzie też można zostawiać na parkingu, który ma wkrótce powstać przed znajdującą się po drugiej stronie ulicy przychodnią lekarską.
W nowej siedzibie przy ul. Mickiewicza 3 urzędnicy Powiatowego Urzędu Pracy będą przyjmować od 30 listopada. Numery telefonów oraz adresy email pozostają bez zmian. Zmieni się jedynie adres korespondencyjny: Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach, ul. Mickiewicza 3, 69-100 Słubice.
Komentarze
Przypominam, że to Powiatowy Urząd Pracy, jego klientami są ludzie z całego powiatu. Ci co przyjeżdżali samochodami, to mieli gdzie zaparkować, a ci bez samochodów mieli blisko to przystanku autobusowego. W obecnym miejscu parkingów jest brak, bo ludzie nawet udając się do przychodni nie mają gdzie zaparkować samochód. To na dodatek, nowy dworzec autobusowy będzie jeszcze dalej.
No i najważniejsze czy ktoś pomyślał o niepełnosprawnych? Na wózku nikt do nowego Urzędu Pracy nie wjedzie! Rozumiem, że jak ktoś jeździ po pijaku albo musi dorabiać w kantorze, to mu takie przyziemne sprawy koło tyłka latają, ale czy w tym urzędzie jest ktoś kto zna Prawo Budowlane i towarzyszące mu rozporządzenia?
-Wydział Komunikacji i Dróg
-Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
-Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Swoją drogą poroniony pomysł.
Odnośnie miejsc parkingowych, prawo również mówi o wymogu osobnego miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych, czego oczywiście tutaj też nie da się spełnić, bo ważniejsze są w okolicy stacja paliw i nowy market niż zwykłe potrzeby ludzi. Co tam! Jakoś to będzie. W końcu w Polsce jest ciężko, to niech się przyzwyczajają! ;) To wszystko mówi o jakości planowania obecnych rządzących i stopniu w jakim władza (nie)słucha się specjalistów. Bo i po co? W końcu wiemy lepiej. Dlatego wracam do tego co mówiłem wcześniej - pomóc by mogła komórka architektoniczno-planistyczna w UM, która by się m.in. takimi rzeczami zajmowała. Bo można to wszystko sensownie zaplanować. Ale żeby to dostrzec, potrzebna jest dobra wola i świadomość, umiejętność słuchania i chęć dbania o najsłabszych...
Czytam ze zrozumieniem. Wicestarosta coś tam wspomina o archiwum. Nie widzę problemu żeby to archiwum przeniesiono na Mickiewicza, a PUP pozostawiono. Urząd Miasta przeniósł swoje archiwum na Krótką i jest OK. Dlaczego Starostwo musi je mieć pod nosem?
Powiatowy Rzecznik, to jakiś żart. Nie wiem, kto nim teraz jest, ale jak był Pilimon, to więcej go nie było niż był. Miałem jakiś czas temu sprawę do rzecznika, to ciągle był na jakiś szkoleniach czy seminariach, a i godziny pracy miał jakieś takie niepełne. Jak go po kilku pielgrzymkach w końcu zastałem, to i tak żadnej spray nie potrafił załatwić. Dla mnie to żaden powód, żeby dla jednej osoby przenosić cały Urząd Pracy.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego jest przy Krótkiej, to ich w pierwszej kolejności powinni przenieść na Mickiewicza, oni mają mniej petentów niż Urząd Pracy. Tylko kto się przejmuje petentami?
Mnie bardziej interesuje czemu tak się tak nagle rozrosło Starostwo, że się teraz nie mieszczą, skoro przez 16 lat dawali radę? A teraz przybędzie im całkiem spory budynek. Dla tych co nie pamiętają, na początku w Starostwie był jeszcze wydział paszportowy.
Osoby punkt przyjmowania niepełnosprawnych to nie jest rozwiązanie, to jest jakby nie patrzeć dyskryminacja. Bariery trzeba likwidować a nie dzielić ludzi na osobne wejścia.
Jeżeli już się zdecydowali na przenosiny, to najpierw powinni przystosować obiekt do obowiązujących przepisów a nie stosować półśrodki i czekać na dofinansowanie.
Tylko, że to nadal nie rozwiązuje problemu parkingów, dam sobie ręce przy samej dupie uciąć, że w pierwszej kolejności powstaną parkingi dla pracowników Urzędu. W końcu oni są najważniejsi.
Zgadzam się. Mi też się nie podoba tworzenie osobnego wejścia dla niepełnosprawnych. To jest jak by nie patrzeć niepotrzebne utrudnienie i dyskryminacja. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w planach ma być jakiś wyciąg. Nie wiadomo jednak kiedy on powstanie, jak mówisz i co ma się na myśli. Bo jeśli chodzi o zewnętrzną windę, to prawdopodobnie będzie to duża ingerencja i znając jakość projektów proponowanych nam przez obecną władzę to to, czym się teraz zachwyca m.in. torpeda, może stać się kolejnym maszkaronem i to w centrum miasta. A szkoda by było. Najmniej ingerencyjna byłaby chyba platforma na schodach, ale to rodzi znów swoje własne problemy. Rzeczywiście dlatego lepsze byłoby archiwum, albo inna funkcja, która nie generuje dużego ruchu i nie potrzebowałaby znacznej zmiany w zakresie dostępności do obiektu,
jak patrze na te schody to masakra tam wchodzic.
nie czuje sie dyskryminowana wrecz odwortnie!! winda też dobry pomys
sami jestescie zdrowi a gadacie za niepelnosrawnych, oj nieładnie!!
z poważaniem
Lubuskie Biuro Nieruchomości s.c.- zarządca przychodni
Od 1989 roku w Polsce decyzje w sprawie swojej własności podejmuje właściciel.
z poważaniem
Lubuskie Biuro Nieruchomości s.c.
Jeżeli zaś chodzi o UoWL z 1994 roku, to ta stwierdza, że decyzje we wspólnocie podejmuje się większością udziałów.
To teraz pytanie, czy powiat słubicki ma mniej niż 50% udziałów w tej nieruchomości?
Teraz piłeczka jest po stronie Starostwa, przenieśli Urząd Pracy, mają większość udziału w sąsiedniej nieruchomości, to niech ludziom zorganizują parking.
Howgh!
pozdrawiam
LBN nieruchomości
Jakby nie patrzeć i tak wszystko jest w rękach Powiatu. A tam jeden się nachleje, drugi zajmuje się swoim kantorem a trzeciemu zamarzyło się zostać posłem, więc w doopie maja mieszkańców.
A teraz powoli zaczyna się robić rozpiździaj.
Niewykluczone, że ktoś się w końcu w Mili wqrwi i zrobi żetony jak w Primie.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.