Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Już od ośmiu lat licealiści ze Słubic biorą udział w polsko-niemiecko-izraelskim projekcie Building Bridges. W ramach przedsięwzięcia w listopadzie kolejna grupa polskich i niemieckich uczniów odwiedziła Izrael i spotkała się ze swoimi rówieśnikami.

Poniżej relacja z wyjazdu przygotowana przez Dorotę Rutkę, polską koordynatorkę projektu.

Uczniowie słubickiego liceum nie tylko zwiedzali Izrael, ale również brali udział w warsztatach, tworzyli plakaty, krótkie filmiki związane z tematyką tegorocznego wydania projektu „Wykluczenie dawniej i dziś” oraz spotykali się ze świadkami niełatwej historii Izraela.

W Jerozolimie widzieli stare i nowe miasto, Bazylikę Grobu Pańskiego, Ścianę Płaczu. Zwiedzali również Yad Vashem – ogromne Muzeum Holokaustu z wieloma ciekawymi ekspozycjami. Byli nad Morzem Martwym i nie dowierzając, ze zdziwieniem unosili się na bardzo słonej i właściwie gęstej wodzie tego najbardziej zasolonego i najniżej na świecie położonego zbiornika wodnego.

Mieli możliwość porównania starej i bardzo tradycyjnej Jerozolimy z nowoczesnym i bardzo kolorowym Tel Awiwem. Na własnej skórze odczuli różnice temperatur w górzystej i wietrznej Jerozolimie, w pustynnych okolicach Morza Martwego i na słonecznych, gorących plażach Tel Awiwu. Mogli porównać pustynne krajobrazy Pustyni Judzkiej z ciekawym przyrodniczo obszarem Parku Narodowego Ein Gedi, czy też z zupełnie innymi krajobrazami północy Izraela, okolicami rzeki Jordan z miejscem chrztu Jezusa oraz Jeziora Galilejskiego otoczonego gajami pomarańczowymi i oliwnymi.

Jednocześnie mieli doskonałą możliwość poznać bliżej izraelskich partnerów, nie tylko podczas wspólnego wykonywania przydzielonych im zadań. Na trzy dni polscy i niemieccy uczniowie zamieszkali w domach swoich żydowskich i arabskich kolegów i koleżanek. Mieli niepowtarzalną okazję na krótko stać się częścią arabskiej lub żydowskiej rodziny, poznać ich styl życia, zwyczaje i doświadczyć ich otwartości i gościnności.

Jak mówią sami uczniowie, pobyt w Izraelu wiele zmienił w ich widzeniu świata i ludzi. Zauważyli także różnicę pomiędzy rzeczywistością kreowaną i prezentowaną przez media, a faktycznym życiem codziennym w tym kraju.

Teraz z niecierpliwością czekają na grudniową, drugą część projektu, kiedy będą mogli spróbować odwdzięczyć się rodzinnym ciepłem, opieką i spędzić kolejne kilka dni ze swoimi arabskimi i żydowskimi przyjaciółmi z Izraela, goszcząc ich tym razem u siebie.



[info/foto: Dorota Rutka]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 kaszana611 2014-12-10 20:13
Super wiedzieć, że projekt znów działa :) Pozdrowienia dla wszystkich biorących w nim udział !

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.