Jak poinformował naszą redakcją Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, 16 czerwca zapadła decyzja o wpisaniu stadionu w Słubicach do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Decyzję powzięła dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zakresem ochrony mają zostać objęte: płyta główna wraz z trybunami, basen z dolną częścią dawnej wieży skoków, budynek arkadowy w stylu premodernistycznym z zapleczem administracyjnym oraz boiska ziemne wraz ze stawem i elementami zieleni. Pod ochroną znajdzie się również założenie przestrzenne zaprojektowane jeszcze przed wojną przez architekta miejskiego Otto Morgenschweisa.
To czwarte miejsce na terenie Słubic, które trafiło do rejestru (pod numerem L-654/A). Wcześniej stało się tak z fasadą budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1 (2000), fasadą dawnego kina „Piast” przy ul. Jedności Robotniczej 9-10 (2009) oraz z cmentarzem żydowskim przy ul. Transportowej (2013).
Słubicki obiekt (dawniej Stadion Wschodniomarchijski - Ostmarkstadion) to jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowa, jeszcze rękami rosyjskich jeńców, rozpoczęła się w 1914 roku. Projektant Otto Morgenschweis wzorował się na planie berlińskiego Deutsches Stadion. Otwarcie głównego boiska nastąpiło w 1923 roku, a juz rok później na terenie obecnych boisk bocznych odbyły się Targi Rzemieślniczo-Rolnicze Marchii Wschodniej, na które przybyło blisko 100 tys. ludzi. W 1926 roku oddano do użytku basen pływacki, w 1930 zakończyła się budowa sąsiadujących ze stadionem kortów tenisowych. Wbrew krążącym przez wiele lat obiegowym opiniom, na terenie obiektu nie odbywała się rywalizacja olimpijska. W 1933 roku, jeszcze przed objęciem urzędu kanclerskiego, na stadionie przemawiał Adolf Hitler. Po II wojnie światowej obiekt znalazł się w granicach Polski. Obecnie jest zarządzany przez Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o.
Komentarze
Tym samym stadion w Słubicach będzie czwartym miejscem na terenie miasta Słubice, które trafi do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Wcześniej stało się tak z fasadą budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1 (2000), fasadą dawnego kina ?Piast? przy ul. Jedności Robotniczej 9-10 (2009) oraz z cmentarzem żydowskim przy ul. Transportowej (2013).
Pytanie do opiekuna, co zyskały wcześniejsze miejsca po wpisie do rejestru zabytków? Bo szkoła jak stoi tak stoi, fasada kina piast niszczeje z godziny na godzinę, na cmentarzy żydowskim "nic się nie dzieje" - przepraszam za zwrot.
nie cierpię takich ludzi jak ten Semik, o co mu tak naprawdę chodzi?
Stan techniczny to już kwestia dbałosci przez własciciela. Jak ten niczego nie remontuje, to oczywiscie i wpis nie pomoże. Ale żeby złowić rybe, potrzeba wpierw wędki. Manna (kasiora) sama z nieba nie spadnie, wiec jesli własciciel nie probuje chociażby aplikowac o dotacje, to dotacja sama nie przyjdzie a fasada sama sie nie wyremontuje.
Warto brac przykład z takich ludzi jak proboszcz Partyka, nie dosc ze sam złożył wniosek o wpis koscioła w Starych Biskupicach to probuje sił wszedzie gdzie sie da i tylko w ciagu ostatniego roku dostał juz 2 dotacje ze starostwa i jedna z Urzedu Marszałkowskiego. Ma szanse na kolejne. Jak się chce to można, a nie siedzicie i narzekacie jak Ci co w lotka by chcieli wygrać a nigdy kuponu nie kupili :)
A tak dobrze żarło!
-?puk puk?
- kto tam?
-?to ja opiekun zabytków?.
- czego pan chciał?
- ?odkryłem że pana dom jest neoromantyczny w swojej formie prawie, że pozytywistyczny z elementami baroku?.
- no i co z tego, to mój dom mam inne plany związane z jego przyszłością..
- ?o nie drogi panie, postanowiłem zgłosić go do rejestru zabytków, żeby mógł zachować się dla potomnych i żeby mógł pan się cieszyć domem zabytkowym?
-?????
- ?dzięki temu będzie mógł zabiegać pan o fundusze na remonty i wszystko inne od konserwatora i innych instytucji.
- a na cholerę mi konserwator, ja chce tylko klozet dobudować bym miał lepiej, wygodniej, normalniej.
- ?o nie nie drogi panie ? konserwator nie zezwala, musi pan załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne jak dotychczas?.
- jak dotychczas? to całe życie mam walić do wiadra w kuchni?
- ?tak, gdyż neoromantyczny pozytywizm barokowy domku nie zezwala na dobudowanie sobie klozetu, poza tym może pan mieć miliardy z UE i Brukseli, oraz z innych źródeł dotacji.?
- a na cholerę mi miliardy skoro ja normalnie kupy nie mogę zrobić.
- ?za późno, oto zawiadomienie o wszczęciu postępowania?.
I tak nasz opiekun zabytków dopomógł bliźniemu??
zbieżność sytuacji i imion przypadkowa. wszystkie osoby i zdarzenia w opowiadaniu są fikcyjne, proszę nie łączyć ich z nikim ani niczym.
"Pytanie do opiekuna, co zyskały wcześniejsze miejsca po wpisie do rejestru zabytków? Bo szkoła jak stoi tak stoi, fasada kina piast niszczeje z godziny na godzinę, na cmentarzy żydowskim "nic się nie dzieje" - przepraszam za zwrot."
a co się tyczy opowiadania, oddaje ono poniekąd emocje słubiczan. pieniądze są ale na zachowanie stanu zastanego czego nie uwzględnia np. modernizacja, tak więc nici z modernizacji basenu, nici z modernizacji bieżni, nici z zakrytego kompleksu na jednym bocznych boisk? W imię czego?
a co się tyczy hejtowania - patrz na siebie zwoleju. I nie przemawia do mnie styropian oraz zachowana fasada, bo lada moment może ona spaść komuś na głowę.
Nici z modernizacji? Nie siej defetyzmu, co najwyżej na własny koszt, bo nikt nie broni modyfikacji bieżni czy basenu, byle po konsultacjach.
Itp. itd., można tak wymieniać argumenty bez końca, ale myślący jak Ty mieli długie miesiące na przedstawienie wszelkich mądrości, na pewno to zrobili i mimo to nie przekonali pani Kopeć :)
lwkz.pl/item/show/id/1096
"#13 wolanin 2014-06-30 17:35
Rozumiem, że pan Semik nie ma cywilnej odwagi odpowiedzieć publicznie na pytanie zadane w komentarzu nr 1??? Panie społeczny opiekunie do dzieła! Czekamy :)"
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.