Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W grudniu minął rok od momentu uruchomienia transgranicznej linii autobusowej łączącej Frankfurt i Słubice. Z danych przekazanych przez niemieckiego przewoźnika wynika, że przez ten czas z połączenia skorzystało aż 285 tysięcy osób, co daje średnią ok. 800 pasażerów dziennie.

Autobus Słubice

Szczegółowe podsumowanie pierwszego roku działalności autobusowego połączenia odbyło się podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 grudnia na moście granicznym. Michael Ebermann, prezes frankfurckiej spółki SVF, która obsługuje linię, podkreślał, że to jedna z najbardziej obłożonych tras przejazdowych, co w jego opinii potwierdza konieczność dalszego funkcjonowania tego połączenia. Podobne zdanie wyrazili również obecni na konferencji burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz oraz Marcus Derling, jeden z zastępców nadburmistrza Frankfurtu Martina Wilke. Obaj podziękowali osobom i instytucjom które wspierały realizację tego przedsięwzięcia.

Polsko-niemiecka linia autobusowa funkcjonuje dzięki podpisaniu umowy między gminą Słubice, a frankfurcką spółką komunikacyjną SVF. Łączy przede wszystkim dworzec kolejowy we Frankfurcie nad Odrą ze słubickim placem Bohaterów. Trasa autobusu po słubickiej stronie zaczyna się przy Collegium Polonicum, dalej wzdłuż wału w stronę kościoła, następnie „dwupasmówką”, czyli ul. Kościuszki, przez centrum w stronę pl. Przyjaźni, wokół pl. Bohaterów, i z powrotem w stronę granicy.

Co ważne, szczególnie dla osób podróżujących dalej w głąb Niemiec, linia 983 skomunikowana jest z pociągiem regionalnym RE1. Z autobusu bezpłatnie mogą korzystać osoby posiadające odpowiedni bilet kolejowy, a także studenci Uniwersytetu Viadrina, którzy posiadają ważną legitymację wydaną przez niemiecką uczelnię.

Najtańsze bilety jednorazowe kosztują 1.40 euro. Taka sama opłata obowiązuje mieszkańców Słubic, jak i Frankfurtu, gdyż umowa zawarta z niemieckim przewoźnikiem nie przewiduje specjalnych cen preferencyjnych dla polskich podróżnych. Mimo to połączenie musi być dotowane, gdyż wpływy z biletów nie pokrywają 100% kosztów utrzymania linii. Wg wcześniejszych deklaracji gmina dopłaca do połączenia około 35 tys. euro rocznie.

Ważne informacje:
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 agusiinkaa 2013-12-20 12:36
Proponuje aby autobus jeździł co pół godziny. Godzina to za duży już odstęp czasu od każdego autobusu.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.