Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Stowarzyszenie FSL Aktywni dla Powiatu rozpoczęło akcję zbierania podpisów przeciw propozycji umieszczenia słubickiego stadionu w rejestrze zabytków. Chcą przekonać słubiczan, że ten pomysł uniemożliwi rozwój obiektu i całego ośrodka sportowego.

stadion Słubice

Akcja pod hasłem „Nie róbmy ze stadionu muzeum” rozpoczęła się wczoraj i potrwa do końca listopada. Na placu Przyjaźni przed restauracją Odrą, codziennie w godz. 15:00 – 18:00, będzie stał namiot stowarzyszenia, w którym każda chętna osoba będzie mogła złożyć swój podpis. Przedstawiciele „Aktywnych” planują także utworzenie stoiska w Urzędzie Miejskim w Słubicach oraz rozesłanie próśb o wsparcie do kilkudziesięciu słubickich stowarzyszeń i organizacji.

podpisy stadion

- Wpisanie wszystkich obiektów do rejestru zabytków praktycznie uniemożliwi inwestowanie w ich nowoczesny rozwój. Jako środowisko sportowe staniemy się skansenem i niejako muzeum. Nie mamy nic przeciwko, aby wpisać do rejestru historyczne arkady wieńczące stadion, ale tylko i wyłącznie one. Nie ma potrzeby, żeby to zrobić z pozostałymi obiektami – podkreśla Robert Tomczak, jeden z pomysłodawców.

stadion Słubice

W marcu 2013 roku o wpisanie całego obiektu na listę zabytków wystąpili do Lubuskiego Konserwatora Zabytków Adrian Mermer oraz Roland Semik. Ich pomysł poparli m.in. przedstawiciele Fundacji Dobro Kultury (która złożyła oficjalny wniosek i jest stroną w postępowaniu), Koło Regionalistów z Rzepina, Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą, Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody z Poznania, czy bazarowicze zrzeszeni w stowarzyszeniu „Odra”.

Przeciwni pomysłowi są m.in. burmistrz Słubic, Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej, Nasze Słubice PL, FSL Aktywni dla Powiatu oraz słubickie kluby sportowe. Chcą, aby ewentualny wpis do rejestru zabytków dotyczył nie całego stadionu i przylegających terenów, ale tylko zabytkowych arkad położonych na koronie stadionu. Petycję można także podpisać w wersji online.

Obecnie w gorzowskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze trwa postępowania, w trakcie której dokonywana jest analiza zgromadzonej dokumentacji i opinii ekspertów.

Stadion w Słubicach został wybudowany pod okiem Otto Morgenschweisa w latach 1914-1927. To jeden z najstarszych stadionów w tej części Europy, posiadający unikatową architekturę i położenie. Obecnie znajduje się pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, choć nie  jest wpisany do rejestru zabytków. W skład całego obiektu wchodzą m.in. stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z nowoczesną bieżnią tartanową, cztery boiska boczne (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią), otwarty basen pływacki. Na terenach przyległych do stadionu znajdują się m.in. hotel, pole golfowe, strzelnica sportowa, boiska do siatkówki plażowej i park rekreacyjny (z torem saneczkowym, ścieżkami spacerowymi oraz malowniczo położonym stawem z drewnianymi kładkami).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jurek 2013-11-13 15:33
no to się zaczęła decydując bitwa: Semik - kontra Robson, decydujące starcie :lol:
osobiście jestem przeciw, bo wiemy jak to jest z zabytkami w PL, nie można zrobic remontu i wszystko niszczeje
#2 kaczka 2013-11-13 16:56
Czy to sam prezes stoi. Jeśli to On, to podpisuje petycje, czy zbiera podpisy ?
Po co nam zabytek,."papierosiarnie" niech zrobią na stadionie i wokół ! Może kilka stacji benzynowych się jeszcze zmieści ?
#3 Twoja trauma 2013-11-13 19:28
Nie, lepiej sklep z biżuterią i zegarkami.
#4 Jaro252 2013-11-13 20:15
Po co nam zabytek . SOSiR niech zmieni nazwę na centrum wynajmu Słubickich bylych terenów sportowych i już a wpis mu to tylko utrudni mimo to jestem za wpisem może coś zostanie dla następnych .
#5 kaczka 2013-11-13 20:29
według wiki pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_SOSiR_w_S%C5%82ubicach
Jeden z najstarszych stadionów w Europie. Nie mamy nic w Słubicach czym moglibyśmy się pochwalić
w Polsce i zagranicą (burmistrzem niestety tez nie). Już przyłożono swoja łapkę do zdegradowania tej budowli. Wyburzono kładkę, która była integralną częścią stadionu. Rzekomo miała przeszkadzać w przejeździe autobusów do hotelu "Sportowy". Jak nie jeździły autobusu do "rudery" hotelu tak nie jeżdżą do dziś. Jedyną drogą do zachowania miejsca, ktoóym możemy pochwalić się przed światem jest tylko stadion. Ratunkiem dla niego jest wpisanie go w rejestr zabytków i uchronienie go przed pokusami przebudowy przez obecnego burmistrza, lobby fajkarzy i "aktywistów" na garnuszku gminy w postaci "robsonów"
#6 Mariani 2013-11-13 22:04
Dojechać do hotelu można było od sportowej- i problemu brak , kładeczka dalej byłaby.
#7 kaczka 2013-11-13 22:55
Ciekawi mnie to zdjęcie. Wygląda jak ustawka celebrytki na "ścianc". Czy fotograf slubice24 przypadkiem trafił na prezesa , czy dostał telefon, że będzie pozował ?
#8 Redakcja Słubice24.pl 2013-11-13 23:25
kaczka: Zdjęcie nie jest ustawką i nie zostało wykonane przez nikogo z naszej redakcji. Pochodzi od stowarzyszenia FSL Aktywni dla Powiatu i służy do ilustracji tej części artykułu, która traktuje o zbieraniu podpisów. Zdjęcia naszego autorstwa są zawsze opatrzone naszym logo. Pozdrawiamy.
#9 wojtas67 2013-11-14 09:46
Zburzyć cokolwiek jest łatwo,gorzej to odbudować. A już całkowitym pechem zabytków jest to,że stoją zazwyczaj w bardzo atrakcyjnych miejscach i wąskie grono posiadaczy sporych i najczęściej brudnych pieniędzy ma w kieszeni polityków tak i krajowych jak i lokalnych i przy ich pomocy robią co chcą!!!! Dobrze,że jeszcze są takie instytucje jak ochrona zabytków,ochrona środowiska itp.gdzie te instytucje nie są podatne na działanie tego polityczno biznesowego lobby,bo dopiero mielibyśmy krajobraz wokół nas!!! Ale na szczęście już nie długo będą wybory to pan burmistrz jak i inni prezesi dzięki obywatelom zobaczą gdzie ich miejsce. Bo można się rozwijać i budować nowe bez uszczerbku dla starego drodzy panowie.
#10 d.m. 2013-11-14 13:26
Cicho, węszę grubsza sprawę ;) Najpierw chłopaki na cmentarzu grzebali, teraz się wzięli za stadion... coś korcą ich te okolice.
#11 trybun 2013-11-14 13:33
Poczekamy na decyzje konserwatora i wtedy się sprawa wyjaśni. Choć trzymam stronę aby nie wpisywać i nie blokować rozwoju sportu.
#12 trybun 2013-11-14 13:35
Chociaż, czytając komentarze powyżej to stwierdzam, że internauci osiągnęli himalaje debilizmu w podejściu do sprawy i w wyrażaniu własnej opinii.
#13 agnieszka-kasica 2013-11-14 17:13
chciałam dzisiaj złożyć podpis, ale niestety w godzinach, w których miał stać namiot nie było go, więc w jaki sposób mamy pomóc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#14 mikado174 2013-11-14 17:19
wpisanie całego obiektu na listę zabytków nie koliduje w żaden sposób z rozwojem sportu w Słubicach, zabezpiecza jedynie przed zmianą architektury budowli i okolic. osobiście uważam, że to dobre posunięcie aby zabezpieczyć i dbać o to co mamy teraz. jak dotychczas nikt z włodarzy ani sosir nie robią nic dla "rozwoju" sportu na terenie gminy. pojawiły się również plany aby zlikwidować boisko przy rolniczaku. słyszałem też o planie zlikwidowania jednej z bocznych płyt i zrobienia tam kortów tenisowych (nie wiadomo po co), jest jeden kort przy hotelu i w większości czasu stoi pusty.
#15 robson 2013-11-14 18:12
Witam

Od wczoraj można również elektronicznie nas wesprzeć. Zapraszamy do skorzystania z tej opcji.

www.petycje.pl/petycja/10097/nie_robmy_ze_stadionu_muzeum!!!.html

PS. Korzystając z okazji podaję, iż do dzisiaj, czyli po trzech dniach zbierania podpisów mamy ich ponad 90.

rt
#16 Graendail 2013-11-14 20:21
Wpis do rejestru zabytków nie blokuje rozwoju sportu. Szerzenie takiego stanowiska wśród mieszkańców miasta to wprowadzanie ich w błąd. Organizatorzy bazując na niewiedzy części ludzi mobilizują poparcie społeczne dla forsowania partykularnych interesów SOSiRu i tzw. inwestorów. Jest to szkodliwe. Powtarzają oni, że nie chcą aby blokowano rozwoju sportu. Jednak to hasło nie mówi niczego konkretnego i bardzo łatwo jest uzyskać dla niego poparcie wśród ludzi, którzy nie będąc przez nikogo poinformowani, nie orientują się pod czym naprawdę się podpisują. Ja np. nie rozumiem, dlaczego SOSiR dysponując wielkimi obszarami inwestycyjnymi musi kosztem całego kompleksu lokować krytą halę tenisową akurat na jednym z zabytkowych boisk bocznych. Albo dlaczego warto aby na działce w pobliżu boisk rekreacyjnych powstała kolejna stacja benzynowa. Mam wrażenie, że gdyby poruszyć te kwestie, to mieszkańcy niekoniecznie poparliby inicjatorów akcji i okazałoby się, że nie mają oni wcale takiego poparcia, jak chcą to pokazać. Może dlatego wolą oni raczej schować się za maską ogólnej troski o rozwój miasta i sportu?

Informacja o budowie stacji benzynowej znajduje się na stronie gminy:
bip.slubice.pl/?a=6197
Dla informacji, działka 10/4 to bardzo duży obszar, na którym znajdują się wszystkie boiska boczne i środkowy staw. Według opinii prof. Lewickiego powinny one być zachowane. Być może tutaj należy szukać części odpowiedzi na całą tę akcję?
#17 Adam Poholski 2013-11-15 08:59
Gdzie można się zapoznać z opinią prof. Lewickiego , a z drugiej strony gdzie można oglądnąć plany inwestycyjne?
#18 magoo 2013-11-15 09:18
dokładnie tak jak wyżej, gdzie?
#19 Twoja trauma 2013-11-15 11:09
#20 z.woleja 2013-11-15 12:25
Wierze profesorowi, a nie happenerom. Szkoda opowiesci o rzekomym muzeum, skoro stadiony w rejestrze zabytkow mozna robudowywac i modernizowac, tyle ze z glowa (np. Hertha Berlin), bez samowolki typu szklane domy, a w nich tabac-shopy i przy okazji kort tenisowy... Tym razem nie sprawdzi sie przekonanie, ze "ciemny lud to kupi", tylko wygra uczciwosc.
#21 Graendail 2013-11-15 14:48
Z planami inwestycyjnymi SOSiR można by się zapoznać tylko w momencie, gdyby zechcieli się nimi podzielić z opinią publiczną. Natomiast pełną treść opinii prof. Lewickiego można znaleźć pod linkiem:

picasaweb.google.com/107728727200281141647/20131015OpiniaProfJakubaLewickiego?authkey=Gv1sRgCIm14ujZvtPQIg
#22 Adam Poholski 2013-11-15 16:59
To spowodujmy aby "chęć podzielenia się planami inwestycyjnymi SOSiR" wystąpiła. Może da się pogodzić ogień z wodą?
#23 marks 2013-11-17 22:35
#24 Adam Poholski 2013-11-18 01:03
marks: może dla mnie język polski jest zbyt trudny do opanowania, ale z cytowanego przez Ciebie artykułu nie wyczytałem nic o planach budowy stacji paliw , a takie zapisy są we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Może tu chodzi po prostu o dwie różne działki??
#25 Graendail 2013-11-18 11:57
Na geoportalu można sobie sprawdzić, która to działka:

slubice.geoportal2.pl/map/www/mapa.php?CFGF=wms&mylayers=+granice+
#26 marks 2013-11-18 11:57
SOSiR dysponuje kilkoma czy nawet kilkunastoma działkami, co na której zamierzają zrobić to trudno zgadnąć.
Pan Robert Tomczak wspaniałomyślnie zgadza się na wpisanie do rejestru zabytków jedynie arkad.
A na reszcie terenu panowie prezesowie będą "się prywatyzować" wraz z innymi biznesmenami.
#27 Adam Poholski 2013-11-18 13:40
nie wierzę
#28 Graendail 2013-11-25 14:34
Tutaj link do mapy, gdzie zaznaczono działki objęte postępowaniem. Na żółto działka nr 10/4:
picasaweb.google.com/107728727200281141647/DziaKi_stacja_benzynowa
Wpis nie blokuje rozwoju sportu. Widać to po wszystkich obiektach nie tylko sportowych, które są już w rejestrze zabytków. Inwestycje, które planuje SOSiR będą owszem musiały być konsultowane z urzędem, ale to nie znaczy, że będą one niemożliwe. Będą jedynie podporządkowane warunkom zachowania kompleksu w jak najlepszym stanie. Jest to krok, który zagwarantuje utrzymanie jakości całego założenia i otoczenia. Wpis to wyróżnienie. Ludzie w całej Polsce wręcz zabiegają o to, żeby ich obiekty znalazły się w rejestrze, bo otwiera to źródła finansowania z gminy, starostwa, konserwatora, ministerstwa i funduszy europejskich. Takie myślenie, jak to które przedstawiają organizatorzy to wynik nieznajomości praktyki konserwatorskiej i ustawy o ochronie zabytków. Zadaniem konserwatora jest takie postępowanie, aby obiekt był użytkowany i na siebie zarabiał, bo wtedy będzie zadbany. Zainteresowani powinny więc najpierw odwołać się do podstawowych źródeł, a nie powoływać się na stereotypy i organizować akcje mobilizowania niechęci przeciwko organom państwa i publicznego potępiania inicjatorów wpisu, jak to ma miejsce obecnie:
bip.slubice.pl/?p=document&action=show&id=8504&bar_id=6391
Czy na prawdę może chodzić tutaj o dobro społeczne gdy sięga się po takie środki?
#29 Jaro252 2013-11-25 18:06
Po co cokolwiek konsultować z urzędem konserwatorskim . Pobuduje się chatki straszydła a jak będzie trzeba to i arkady można zagospodarować . Prezesi to potrafią w końcu kto jak nie oni można przypomnieć że przez długi okres była marka papierosów " Sport " . Do 2011 roku OSiR dostawał pieniądze na działalność z bazaru za administrację i z urzędu gminy a teraz tylko z urzędu i się okazało że troszkę brakuję dla oszczędności przekształcili się w spółkę zoo i nadal nic . Władza kładkę im rozebrała aby autobusy mogły dojechać do hotelu i to nie pomogło . Żenada panowie prezesi .

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.