Dziś nad ranem zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy polski premier III RP. Był postacią szczególnie bliską Słubicom. 8 listopada 1990 roku w naszym mieście spotkał się z niemieckim kanclerzem Helmutem Kohlem. 20 lat później otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Słubic.
Do słynnego spotkania doszło 8 listopada 1990 roku w restauracji Odra. Przedmiotem rozmów obu przywódców były szczegóły polsko-niemieckiego traktatu granicznego. O wydarzeniu było głośno w całej Europie. Stało się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.
20 lat po tym historycznym spotkaniu władze Słubic postanowiły uhonorować byłego premiera tytułem Honorowego Obywatel Słubic. Doszło do tego 21 kwietnia 2010 roku. Jak podano w uzasadnieniu, tytuł został nadany Tadeuszowi Mazowieckiemu za szczególnie trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój i znaczenie gminy Słubice.
- Słubice zajmują szczególne miejsce w moim sercu i doskonale pamiętam ten dzień, gdy spotkałem się u Was z Helmutem Kohlem. Rozentuzjazmowany tłum niósł nas prawie na swoich ramionach. Bardzo jestem wzruszony tą nagrodą. Czuję się zaszczycony i wyróżniony. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich słubiczan – powiedział Tadeusz Mazowiecki odbierając nagrodę 8 listopada 2010 roku w Warszawie.
Urodzony w 1927 roku Tadeusz Mazowiecki był także laureatem "Nagrody Viadriny" przyznawanej przez Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otrzymał ją w 2009 roku. Wyróżnieniem tym honoruje się osobowości i inicjatywy, które wydatnie przyczyniły się do polsko-niemieckiego porozumienia.
Nieco ponad rok później, 21 października 2011, na frontowej ścianie restauracji Odra odsłonięto pamiątkową tablicę przypominającą wszystkim o tym zdarzeniu. Tablicę ufundowała społeczność Słubic, a wykonał ją słubicki kamieniarz Marian Zieliński.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.