W najbliższy piątek w Collegium Polonicum, już po raz 16. w historii słubickiej uczelni, odbędzie się inauguracja roku akademickiego. Tym razem uroczystość będzie miała wyjątkowych gości – prezydentów Polski i Niemiec.
Słubicka uczelnia otworzy rok akademicki wspólnie z Uniwersytetem Europejskim Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Będzie to pierwsza taka inauguracja w historii szkolnictwa wyższego. Bronisław Komorowski i Joachim Gauck wygłoszą z tej okazji okolicznościowe przemówienia. Uroczystej inauguracji dokonają rektor UAM w Poznaniu prof. dr hab. Bronisław Marciniak oraz prezydent niemieckiej uczelni dr Gunter Pleuger.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:15 w dużej auli Collegium Polonicum. Nowo przyjęci przedstawiciele poszczególnych kierunków studiów zostaną uroczyście przyjęci do grona studentów. Zostaną im także wręczone pamiątkowe listy immatrykulacyjne. Całość tradycyjnie zakończy wspólnie odśpiewanie Gaudeamus.
- W Collegium Polonicum na pierwszy rok studiów zostało immatrykulowanych o ponad 40% studentów więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ponad 25% ogółu studentów, to studenci-obcokrajowcy, co czyni Collegium Polonicum jedną z najbardziej umiędzynarodowionych placówek w kraju. Studenci-obcokrajowcy pochodzą głównie z Niemiec, Rosji, Chin, Peru, USA, Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Armenii, Turkmenistanu oraz Wietnamu. Większość z nich studiuje prawo, filologię germańską, komunikację międzykulturową oraz filologię polską jako obcą. W tym roku w Collegium Polonicum rusza nowy kierunek - bezpieczeństwo narodowe Będzie go można studiować zarówno w systemie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym zaocznym – wyjaśnia Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.
Piątkowa inauguracja będzie także okazją do podsumowania rocznej działalności utworzonego przy Collegium Polonicum Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego. Instytut zajmuje się m.in. badaniem problemów terenów przygranicznych oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Jest także organizatorem międzynarodowych konferencji naukowych, wykładów oraz spotkań autorskich.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.