Kliknij przycisk i otwórz MENU >>


Obchodzony w tym roku 20 listopada pod hasłem  „Młodość wolna od papierosa” jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego. Kodeks Walki z Rakiem  został przyjęty przez Unię Europejską w 2003 roku.  U podstaw jego powstania leżała potrzeba uwzględnienia sytuacji zagrożenia nowotworami złośliwymi w Unii Europejskiej. Polska  jako członek Unii również przystąpiła do realizacji programu walki z rakiem.
Badania  nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że wymuszone bierne palenie zagraża zdrowiu i życiu wywołując nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nie istnieje  bezpieczny poziom wdychania dymu tytoniowego.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przebywanie w otoczeniu całkowicie wolnym od dymu tytoniowego. Dlatego należy dążyć do życia w świecie wolnym od dymu tytoniowego.

Korzyści z zaprzestania palenia:
  • W wyniku rzucenia palenia zmniejszają się zagrożenia dla zdrowia  związane z narażeniem na tytoń, dzięki czemu decyzja ta ma pozytywny wpływ tak na zdrowie byłego palacza, jak i na zdrowie publiczne. Bez względu na to jaki jest stan zdrowia, wiek palacza i jego zaawansowanie w nałóg, rzucenie palenia zmniejsza zagrożenie dla zdrowia związane z paleniem tytoniu.
  • Byli palacze zaoszczędzają znaczne sumy pieniędzy, których nie wydają na zakup papierosów,a także na opiekę medyczną.
Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wielu osób i organizacji w proces ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu Program ma  szansę na powodzenie. Celem kampanii  jest dotarcie  do jak największej rzeszy ludzi  i podniesienie wiedzy na temat konsekwencji  palenia tytoniu.

Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo 20 listopada w godzinach od 10.00 do 14.00 w Collegium Polonicum.

[autor: mgr Ewa Drab-Wilczyńska]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.