Studia o Polsce w Collegium Polonicum mają kolejną, czwartą już absolwentkę. Została nią Laura Matthes, która z powodzeniem obroniła swoją pracę licencjacką pt. „Wpływ ‘Solidarności’ na zmiany społeczne i polityczne w NRD w 1989 roku”.

Promotorem pracy był dr Dominik Pick – kierownik Studiów o Polsce. W skład komisji weszli także prof. Werner Benecke (recenzent) oraz prof. dr hab. Justyna Krauze-Pierz, pełnomocniczka rektora UAM ds. dydaktyki w CP.

Laura Matthes jest czwartą absolwentką studiów o Polsce, ale drugą która spełniła wymóg procedury tzw. podwójnego dyplomowania i otrzyma dwa dyplomy: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą – poinformowała uczelnia.

W przyszłym roku akademickim absolwentka planuje kontynuować edukację na podyplomowych studiach tłumaczeniowych w Polsce.

O pierwszym absolwencie Studiów o Polsce, którym jest Egor Shchegolev pisaliśmy TUTAJ.

Studia o Polsce to najmłodszy kierunek prowadzony w Collegium Polonicum – realizowany wspólnie przez UAM i Viadrinę. Został uruchomiony w 2020 roku z myślą o studentach zagranicznych zainteresowanych językiem i kulturą Polski.

Program obejmuje intensywną naukę języka polskiego, zajęcia z historii, literatury, translatoryki oraz innych obszarów związanych z Polską. Nie jest to jednak klasyczna filologia – to kierunek o interdyscyplinarnym charakterze, który łączy elementy językoznawstwa, kulturoznawstwa i wiedzy o społeczeństwie.

Więcej o tym kierunku studiów można przeczytać w naszych wcześniejszych artykułach: