Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Studenci CP

Jest spora szansa, że w Collegium Polonicum od października ruszy jeszcze jeden kierunek studiów – studia o Polsce dla obcokrajowców (Polish Studies). Kierownictwo CP czeka na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

W tym roku mury CP opuszczą ostatni studenci, kończący filologię polską jako obcą. Kierunek ten będzie kontynuowany na UAM w Poznaniu. Ale to nie oznacza, że CP nie będzie miało propozycji dla obcokrajowców.

Studia o Polsce

Filologia polska jako obca cieszyła się dużą popularnością, uczyli się u nas studenci np. z Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu, Białorusi. Nadal dostajemy sporo pytań, czy jeszcze można u nas studiować ten kierunek – mówi Ewa Bielewicz Polakowska z CP.

Dlatego kadra Collegium Polonicum zaangażowała się w prace nad przygotowania kierunku dla obcokrajowców związanego z naszym krajem. Takim ma być właśnie Polish studies.

 - Będzie to nowa propozycja, choć nie ukrywam, że bardzo korzystamy z doświadczeń filologii polskiej jako obcej, której uczyliśmy w CP przez 10 lat – mówi dr Ksymena Filipowicz-Tokarska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Czego będą uczyć?

Będą trzy filary nauczania: język polski, literatura polska i historia naszego kraju. To zupełnie inna nauka niż na kursach, na których uczy się głównie posługiwania językiem – dodaje dr Filipowicz-Tokarska.

Co ważne, nowy kierunek będzie prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Europejskim Viadrina. Umowę na jego prowadzenie obie uczelnie podpisały 20 lutego. Studenci na początku nie muszą znać języka niemieckiego, ale jeśli go się nauczą na odpowiednim poziomie, będą mieli szansę skończyć studia z podwójnym dyplomem.

Czekają na decyzję władz

Czy nowy kierunek ruszy już od października? Kadra CP ma taką nadzieję. Odpowiednie dokumenty trafiły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opinię o nowym kierunku musi wydać także Polska Komisja Akredytacyjna.

- Kiedy tylko dostaniemy „zielone światło” od ministerstwa, ruszamy z rekrutacją. Z uwagi na sytuację z pandemią koronawirusa, rekrutacja na wszystkie kierunki będzie przedłużona, także i w tym przypadku powinniśmy zdążyć – mówi Agnieszka Brończyk, zastępca dyrektora administracyjnego CP.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 yon 2020-06-11 08:01
A historii jakiej beda sie uczyc ? Komuszej, proruskiej? Proniemieckiej ? Proamerykansko-zydowskiej ? Kazda jest diametralnie rozna od innych... A moze historii wcale nie bedzie - po co draznic , jak moze byc fajnie :-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.