Sytuacja drogowa na przejściach granicznych w Słubicach i Świecku staje się coraz trudniejsza. 11 marca w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie w tej sprawie. Z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Maciejem Duszczykiem rozmawiali wojewoda lubuski Marek Cebula i marszałek Marcin Jabłoński.

Na spotkaniu byli też obecni przedstawiciele Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze.

- Zakorkowane miasto to ogromna uciążliwość i niepokój nie tylko kierowców i osób przekraczających granicę, ale wszystkich mieszkańców. Tysiące Lubuszan pracuje na terenie Niemiec. Każdego dnia przekraczają granicę w drodze do swoich miejsc pracy. Istniejące utrudnienia mogą przełożyć się także na straty w gospodarce – mówił M. Cebula.

M. Jabłoński na przykładzie Słubic i Frankfurtu nad Odrą przedstawił dramatyczną sytuację, w jakiej znajdują się mieszkańcy pogranicza na skutek kontroli granicznych wprowadzonych przez naszych sąsiadów. Zwrócił uwagę, że zakorkowane przejścia graniczne dezorganizują życie zarówno Polaków, jak i Niemców.

Wojewoda i marszałek zaapelowali wspólnie o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu na granicy w Świecku i Słubicach. Chodzi przede wszystkim o taką organizację kontroli granicznych, która pozwoli mieszkańcom normalnie funkcjonować. Wiceminister M. Duszczyk zapowiedział, że po spotkaniu powstanie specjalny raport, który „ma dać impuls do rozmów polsko - niemieckich, które odbędą się po powstaniu nowego rządu Niemiec”.

Rozmowy w LUW dotyczyły nie tylko sytuacji drogowej na polsko-niemieckim pograniczu. Poruszono też kwestie migracyjne. Podczas spotkania lubuskie służby przedstawiły związane z tym oficjalne dane statystyczne.

Jak podała szefowa lubuskich pograniczników płk SG Monika Musielak, w 2024 roku liczba cudzoziemców przyjętych przez Polskę, a cofniętych przez stronę niemiecką w ramach procedury readmisji, spadła o 59% w porównaniu z rokiem 2023, natomiast w ramach procedury dublińskiej o 31%.

Z kolei komendant wojewódzki policji insp. Jerzy Czebreszuk przekazał, że wśród cudzoziemców przebywających na terenie woj. lubuskiego nie obserwuje się wzrostu przestępczości.

Tego samego dnia minister M. Duszczyk udał się również do Słubic. W asyście funkcjonariuszy straży granicznej pojawił się na moście granicznym, gdzie rozmawiał z zastępcą burmistrza Słubic Tomaszem Stefańskim. Odwiedził także Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.

Do tematu będziemy wracać.

Fot. Lubuski Urząd Wojewódzki / MSWiA