Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Archiwum Ludzkich Losów w Słubicach to unikatowa inicjatywa, które powstała 20 lat temu. Z okazji jubileuszu w Collegium Polonicum odbyło się uroczyste spotkanie, na którym podsumowano działalność archiwum i założonego w tym samym czasie stowarzyszenia "My Life – opowiedziana historia życia".

Na pomysł tego przedsięwzięcia wpadł 20 lat temu dr Krzysztof Wojciechowski, przez wiele lat dyrektor administracyjny Collegium Polonicum w Słubicach, wykładowca, filozof i ekspert od spraw polsko-niemieckich. - Pogranicze polsko-niemieckie pragnęło opowieści biograficznych ze względu na dramatyczne losy jego mieszkańców. Pragnęło kultury opowieści biograficznej, bo ta pozwala zrozumieć sąsiada – mówił podczas jubileuszowego spotkania.

Oprócz niego na sali pojawiło się wiele osób, które przez lata tworzyły Archiwum Ludzkich Losów lub miały wpływ na jego działanie. Przybyli m.in. były burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki, prof. Cezary Trosiak i prof. Tadeusz Wallas z poznańskiego UAM, a także obecna burmistrzyni Marzena Słodownik, która w przeszłości, jeszcze jako pracownica Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, także współtworzyła archiwum.

Razem z obecną prezeską fundacji Magdaleną Tokarską odebrały z rąk K. Wojciechowskiego podziękowania za wkład w tworzenie Archiwum Ludzkich Losów. - Biografie ludzi zawsze mnie fascynowały. Stworzyłam ich kilkadziesiąt, w tym biografie mojego dziadka i babci. Żeby zająć się tym na poważnie, to trzeba przede wszystkim umieć słuchać.  W świecie obrazków, krótkich wiadomości i rolek, to umiejętność bardzo cenna – powiedziała M. Słodownik po uroczystości.

K. Wojciechowski zaznaczył, że jego zdaniem biografia jest dobrą platformą komunikacji dla ludzi o różnych doświadczeniach i różnej narodowości. Skłania do myślenia i wzrusza, szczególnie gdy czyta się o dramatach czasów wojny i przesiedleń.

Z kolei C. Trosiak zwrócił uwagę, że Archiwum Ludzkich Losów to także źródło badań dla etnologów, historyków, socjologów czy politologów. Zostało tam już zgromadzonych około 1300 wpisów osobowych, z tego około 500 to pełne biografie. Spisują je m.in. członkowie stowarzyszenia My life i osoby z nim współpracujące. Samo stowarzyszenie miało też udział w powstaniu Pracowni Biografistyki UAM w Collegium Polonicum, którą kieruje obecnie dr Jędrzej Krystek.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.