Starostwo Powiatowe w Słubicach poinformowało, że w gminie Cybinka stwierdzono występowanie wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI). W rejonie Uradu znaleziono 16 martwych łabędzi, którye padły właśnie z powodu tej choroby.
W związku z tym 20 listopada odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział pracownicy starostwa, przedstawiciele Sanepidu, gmin wchodzących w skład powiatu, służb mundurowych oraz sołtysów z gminy Cybinka.
Jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, martwe ptaki znaleziono 12 listopada w pobliżu Kanału Lubońskiego w Uradzie. Początkowo było ich siedem, ale potem odnaleziono kolejnych dziewięć. - Truchła przekazano do Włocławka, aby poddać je specjalistycznym badaniom. Wykazały one, że ptaki padły na skutek zarażenia wirusem ptasiej grypy (HPAI) – poinformowało starostwo.
Co dalej? Powiatowy Lekarz Weterynarii Marzena Polnik-Pisarska poinformowała, że wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie wojewody lubuskiego, zgodnie z którym cała gmina Cybinka zostanie objęta strefą zakażenia wirusem HPAI.
– Wprowadzony będzie nakaz trzymania i karmienia ptactwa hodowlanego w obiektach zamkniętych (aby uniemożliwić kontakt drobiu z dzikimi ptakami). Nie będzie też wolno poić drobiu z wód powierzchniowych ani dokarmiać dzikiego ptactwa. Będzie również zakazane organizowanie pokazów z udziałem ptaków – tłumaczy starostwo.
Strefa zakażenia wirusem HPAI będzie odpowiednio oznaczona przez służby. Ponadto sołtysi otrzymali zadania przygotowania spisu gospodarstw, na terenie których hodowane są ptaki, a pracownicy nadleśnictwa mają zgłaszać kolejne martwe ptaki.
Starostwo uspokoja, że wirus ptasiej grypy bardzo rzadko przenosi się na człowieka, ale nie jest to niemożliwe. - Można zakazić się poprzez bardzo bliski lub bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami - stąd wprowadzone środki ostrożności.