Collegium Polonicum w Słubicach będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji naukowej „Grenzgänger: biografie i pogranicza”, organizowanej we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie zgromadzi badaczy, literatów i naukowców z różnych krajów, którzy wspólnie przyjrzą się zagadnieniom życia na pograniczu kultur i tożsamości.
Podczas konferencji, którą otworzy dr hab. Justyna Krauze-Pierz, prof. UAM, zaplanowano szereg paneli tematycznych. Poruszane będą m.in. takie zagadnienia jak: budowa literackiej biografii, wymiana wiedzy między kulturami oraz złożoność tożsamości pogranicza. Na uczestników czekają wystąpienia m.in. prof. Justyny Szlachty-Ignatowicz, Dominika Picka i Michaela Kurzwelly'ego, którzy przedstawią swoje spojrzenie na historię, literaturę i pamięć kulturową regionów pogranicza.
Szczególnym punktem konferencji będzie prezentacja Archiwum Ludzkich Losów, które dokumentuje historie osób żyjących na styku kultur, stanowiąc ważne źródło wiedzy o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą codzienność na pograniczu.
Oficjalne otwarcie konferencji odbędzie się 20 listopada o godzinie 12:00, a panele tematyczne tego dnia potrwają do godziny 20:00. Natomiast 21 listopada wykłady i dyskusje rozpoczną się o godzinie 9:00, a zakończenie przewidziane jest na godzinę 15:00.
Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką tożsamości i kultury pogranicza. Wydarzenie odbędzie się w małej auli Collegium Polonicum, a udział w nim jest bezpłatny.