21 października rozpoczyna się pilotażowy projekt pt. Zarządzanie traumą wojenną”. W ramach przedsięwzięcia 16 młodych osób z Szostki i Sumy na Ukrainie odwiedzi Frankfurt nad Odrą i Słubice.
Skąd pomysł na taki projekt? - Konsekwencje wojny na Ukrainie dotykają wszystkich grup ludności. Szczególnie bezbronne są dzieci i młodzi ludzie, którzy doświadczyli lub doświadczają traumy spowodowanej przeżyciami wojennymi i pilnie potrzebują wsparcia, aby uporać się ze swoimi lękami – czytamy na stronie Gminy Słubice.
Co zaplanowano w ramach projektu? Młodzi Ukraińcy wezmą udział w terapiach grupowych i indywidualnych. Do ich dyspozycji będzie ukraiński psycholog. Przygotowano dla nich także rozmaite warsztaty, w tym muzykoterapii.
Ważną częścią projektu będą spotkania z rówieśnikami z Polski i Niemiec oraz rodakami żyjącymi w obu naszych miastach. A 25 października w godz. 16:00-17:30 we frankfurckim ratuszu odbędzie się wystawa prac autorstwa młodych mieszkańców Szostki i Sumy.
Projekt to kolejna akcja wsparcia dla ukraińskiej Szostki, która od 2008 roku jest miastem partnerskim Słubic, a od 2022 Frankfurtu nad Odrą. Od początku wybuchu oba miasta zorganizowały kilka transportów pomocy humanitarnej, które trafiły właśnie do Szostki (ZOBACZ).
Za realizację projektu „Zarządzenie traumą wojenną” odpowiada Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Finansów i Europy Kraju Związkowego Brandenburgii oraz Miasta Frankfurt nad Odrą.
Projekt potrwa do 1 listopada.