Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
piknik

8 sierpnia na pl. Bohaterów odbył się piknik z okazji 100 dni pracy burmistrzyni Słubic Marzeny Słodownik i jej zastępcy Tomasza Stefańskiego. Był połączony m.in. z konferencją prasową o rozwoju gminy Słubice i konkursem na zazielenienie gminnego podwórka. Zobaczcie, jak było.

Zielony konkurs dla mieszkańców

Podczas pikniku gmina przeprowadziła akcję promocyjną programu "Zielona inicjatywa lokalna". Padły deklaracje, że od 2025 roku będzie przeznaczonych 100 tys. zł z budżetu na zazielenienie gminnych podwórek. Działaniem, które zapowiadało tę akcję, był konkurs „Zazielenimy podwórko” przeprowadzony podczas pikniku. Wzięło w nim udział dziewięć grup ze słubickich wspólnot mieszkaniowych.

Mieszkańcy tworzyli projekty swoich zielonych podwórek z przygotowanych materiałów plastycznych. Ich zmagania koordynowała i wspierała architektka miejska Magdalena Korska – podaje Gmina Słubice.

W konkursie zwyciężył projekt podwórka wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Wojska Polskiego 8. Jej mieszkańcy otrzymali voucher o wartości 5 tys. zł na zakup roślin i asortymentu, który upiększy ich podwórko.

Plaża miejska, strefy relaksu w parkach, miejsce na potańcówki

Na konferencji prasowej M. Słodownik zapowiedziała, że gmina planuje ożywić parki miejskie i zorganizować w nich strefy relaksu, T. Stefański natomiast wspomniał o budowie plaży miejskiej. Oboje potwierdzili, że forma spotkań i rozmów z mieszkańcami w plenerze będzie kontynuowana.

- Wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców i chcemy z nimi otwarcie rozmawiać, dlatego zachęcamy wszystkich do pisania nie tylko na Facebooku, ale też do odwiedzania nas w urzędzie, czy do przychodzenia właśnie na takie spotkania, jak dziś. Można pisać do nas wnioski, e-maile, składać wizyty poszczególnym pracownikom merytorycznym, jesteśmy do Państwa dyspozycji i chcemy wiedzieć, jak nasi mieszkańcy się mają – mówili włodarze.

Leżaki, które gmina postawiła na placu Bohaterów, są częścią planu ożywiania słubickich parków i tworzenia stref relaksu dla mieszkańców. Mają służyć rekreacji, towarzyszyć piknikom i wypoczynkowi na trawie.

- Bierzmy koce, koszyki piknikowe, znajomych i rodzinę, i wchodźmy na trawę. Nie bójmy się tego robić. To jest miejsce dla nas, które łączy i sprawia, że miło spędzamy czas – podkreślała burmistrzyni.

- Docelowo w Słubicach ma powstać plaża miejska przy Odrze, na której znajdzie się zaplecze gastronomiczne. W planach są też inne miejsca rozrywki, np. służące potańcówkom w okresie wiosenno-letnim. Taka scena powstanie, tworzymy jej projekt – dodał T. Stefański.

Centrum ratowniczo-gaśnicze, mała obwodnica Słubic i modernizacja centrum Kunowic

Gmina Słubice chce pozyskać tereny pod budowę większych inwestycji. W trakcie uzgodnień jest m.in. pozyskanie terenów pod centrum ratowniczo-gaśnicze dla ochotniczej i państwowej straży pożarnej oraz ratownictwa medycznego. Dzięki tej inwestycji wszystkie te jednostki miałyby znajdować się w jednym miejscu.

M. Słodownik wspomniała, że zależy jej na budowie tzw. małej obwodnicy Słubic, czyli drogi od ul. 1 Maja przez Folwarczną do Drzecina. Chce, żeby na początku 2025 roku powstał jej projekt.

- Dużym projektem w ramach G7, o którym mówimy, i który będzie realizowany w przyszłym roku, jest modernizacja głównej ulicy w Kunowicach, w tym pasów zieleni wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez środek tej miejscowości. Od lat 60. nie wykonano tam żadnej inwestycji. Potrzebna jest ścieżka rowerowa, chodnik, nowe lampy, nasady. W najbliższym czasie będziemy zlecać dokumentację projektową. W przyszłym roku powstanie też ścieżka rowerowa między centrum Kunowic a skrzyżowaniem w kierunku strefy, realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich – dodał zastępca burmistrzyni.

Audyty urzędu miejskiego i SOSiR-u

Jedna z mieszkanek zapytała M. Słodownik o potrzebę przeprowadzania audytów w spółkach gminnych oraz w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

- Na razie robimy wewnętrzne audyty zarówno w urzędzie, jak i w Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Zbieramy dokumenty, przyglądamy się umowom. Niektóre wydziały nam się nie podobają. Jeśli zauważymy duże nieprawidłowości, zbierzemy oferty i zlecimy firmie zewnętrznej zrobienie audytu. SOSiR jest naszą perełką. Przez najbliższe pięć lat chcemy pozyskać jak najwięcej środków po to, żeby wrócił do czasów swojej świetności. Wiele działań pomiędzy gminą a spółkami trzeba uwspólnić, udrożnić i nakierować na współpracę – mówiła burmistrzyni.

W sprawie basenu i zmian na stanowisku prezesa Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, powiedziała:

Jeśli wyjdą jakieś nieprawidłowości, na pewno zostaną opublikowane. Dla nas najważniejsze są umowy dzierżawy, żeby wszystkie były w porządku, oraz sprawienie, żeby SOSiR był naszą wizytówką. Zmiany personalne były podyktowane m.in. zawirowaniami wokół budowy basenu czy brakiem komunikacji w tym temacie. Wykonawca już wie, jak się ze mną pracuje, i że 1 czerwca basen ma być napełniony wodą i oddany do użytku mieszkańców.

Wspólne projekty polsko-niemieckie, w tym kryta pływalnia

Na pytania odnośnie do budowy krytej pływalni i centrum rozrywki w Słubicach odpowiadał T. Stefański. Zapowiedział, że gmina chce zbudować basen wspólnie z władzami Frankfurtu nad Odrą, które zgodziły się na postawienie pływalni w Słubicach.

- Jest to łatwiejsze do sfinansowania, utrzymania, które generuje duże koszty, i zapewnienia klientów – mówił.

T. Stefański wspomniał też o innych projektach polsko-niemieckich, które są w realizacji. Jeden z nich skupia się na poprawie bezpieczeństwa w dwumieście podczas korków, a drugi na rozwoju turystyki. W planach jest oznakowanie ścieżek rowerowych, miejsc historycznych i tras rekreacyjnych, a także budowa wiat dla rowerzystów.

- Ruszamy też z dwoma kolejnymi projektami: Zielone Dwumiasto i Mobilne Dwumiasto. W ramach Mobilnego Dwumiasta powstanie studium wykonalności budowy drugiego mostu, analiza dotychczasowego ruchu na moście miejskim i program zagospodarowania promenady. Zielone Dwumiasto natomiast dotyczy parków i deptaków, ich zagospodarowania i rewitalizacji – mówił zastępca.

Przygotowujemy też kolejny duży projekt, z okazji 775-lecia dwumiasta. Chcemy nim podkreślić, że historia Słubic nie zaczyna się po II wojnie światowej, że trwa tak naprawdę od XIII wieku, kiedy Frankfurt nad Odrą otrzymał prawa miejskie wraz ze swoją prawobrzeżną częścią, na której teraz mieszkamy. Uważamy, że należy się z tą historią identyfikować. Zamierzamy nasadzić z tej okazji 775 drzew – dodał T. Stefański.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z pikniku udostępniła Gmina Słubice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Falcon1978 2024-08-18 12:27
jeszcze jedno nie skończyli z basenem a juz chcą projektować basen kryty śmiech na sali
#2 Falcon1978 2024-08-19 08:44
pani Burmistrz dużo obiecuje i pisze ale efektów nie widać tylko siedzi przy biurku i debatuje

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.