Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Barszcz Sosnowskiego znów pojawił się w Słubicach

Niestety, jak co roku na początku lata w Słubicach pojawia się problem barszczu Sosnowskiego. Największe skupisko tej trującej rośliny jest w rejonie ul. Folwarcznej i ul. Rzepińskiej. Urzędnicy przestrzegają też przed rdestowcem ostrokończystym, który zauważono przy ul. 1 Maja.

Poniżej publikujemy komunikat, który pojawił się na stronie Urzędu Miejskiego w Słubicach.

---

W Słubicach rośnie barszcz Sosnowskiego. Walczymy też z rdestowcem

W okolicy pola golfowego w Słubicach oraz całej ul. Folwarcznej rośnie barszcz Sosnowskiego – roślina niebezpieczna dla zdrowia. Zwracamy się do mieszkańców z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności w tych okolicach. Za targowiskiem natomiast, przy ul. 1 Maja, pojawił się rdestowiec ostrokończysty. To roślina mocno inwazyjna, rozprzestrzenia się i rozrasta dzięki silnym i głęboko rosnącym kłączom. Potrafi przebijać się przez betonowe podłoże, niszczyć fundamenty domów, zapory przeciwpowodziowe, drogi i chodniki. Wkracza też na pola, gdzie niszczy uprawy.

Gmina Słubice podjęła już działania zwalczające rozrost barszczu Sosnowskiego i rdestowca. Monitorujemy okoliczne tereny, ale prosimy też właścicieli pól czy posesji o informacje, jeśli w innych miejscach w naszej gminie zauważą te gatunki roślin.

Zgłoś nam miejsca występowania

Przedstawiamy mapki, na których zaznaczyliśmy miejsca występowania barszczu Sosnowskiego i rdestowca ostrokończystego.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmuje pracownik Urzędu Miejskiego w Słubicach, starszy inspektor ds. ochrony środowiska Agata Kułaga. Kontakt: tel. 95 737 2031, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić w bazie online: http://mapa.barszcz.edu.pl/.

Barszcz Sosnowskiego i rdestowiec ostrokończysty – jak wyglądają?

Barszcz Sosnowskiego jest często mylony z wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy. Może osiągać nawet cztery metry wysokości. Ma zieloną łodygę z fioletowymi plamkami na dole. Jego liście są bardzo duże i rozłożyste, z ostrymi końcówkami. Ma białe kwiaty gęsto ułożone.

Rdestowiec ostrokończysty jest byliną urastającą na ponad 3 m. Bardzo szybko się rozrasta. Jego łodygi przypominają pędy bambusa, bo wewnątrz są puste. Są pokryte fioletowymi plamkami. Ma duże, jasnozielone liście o zaostrzonym końcu. Latem kwitnie na biało. 

Działanie barszczu Sosnowskiego

Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiada olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje poparzenia drugiego i trzeciego stopnia po kontakcie skóry z promieniami słonecznymi w ciągu 30 minut do dwóch godzin od styczności z chwastem. Barszczu Sosnowskiego nie można dotykać. W jego pobliżu należy chronić skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV. Jakikolwiek kontakt z tą rośliną grozi poparzeniem.

Na skórze pojawiają się najpierw zaczerwienienia, a później pęcherze wypełnione płynem. Zazwyczaj towarzyszy im intensywny ból i uciążliwy świąd. Stan zapalny utrzymuje się przez mniej więcej trzy dni. Po około siedmiu dniach poparzone miejsca ciemnieją – mogą utrzymywać się w takim stanie do kilku miesięcy, są też wrażliwe na działanie ultrafioletowe. Po wyleczeniu zmian skórnych mogą pozostać nieestetyczne blizny. Uszkodzona skóra może też ulec martwicy.

Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać też:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

Zasady postępowania w przypadku poparzenia

  • Szybko przemyj skórę letnią wodą z mydłem. Umyj i wypierz wszystkie przedmioty, które miały kontakt z tą rośliną.
  • Nie dotykaj powstałych zmian skórnych. Możesz stosować w ich miejscu chłodne okłady. 
  • Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli roślina miała kontakt z Twoimi oczami, przemyj je dokładnie wodą, chroń przed światłem i umów się na wizytę z okulistą.
  • W przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych, wezwij pogotowie ratunkowe.
  • Niezależnie od stopnia nasilenia objawów – unikaj ekspozycji na światło słoneczne przez minimum 48 godzin (nawet w przypadku braku objawów).
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2024-06-26 19:59
Trzeba na to wypuścić czarne owce, które to zjedzą ze smakiem a nie lamentować co roku.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.