Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Słubicach omawiano szczegóły protestu

Po dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Słubicach znamy więcej szczegółów na temat protestu rolników w Świecku, o którym już informowaliśmy wcześniej (ZOBACZ). Autostrada A2 ma być zablokowana przez blisko miesiąc w obu kierunkach!

W spotkaniu, którego gospodarzem był burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, wzięli udział przedstawiciele protestujących rolników oraz rozmaitych służb różnego szczebla. Określono na nim szczegóły protestu oraz rozmawiano na temat jego przebiegu i zabezpieczenia.

Najważniejsze ustalenia

  • Rolnicy planują całkowitą blokadę części autostrady A2 w obu kierunkach. Zajmą okolice stacji Orlen znajdującej się przed przejściem w Świecku, tj. wszystkie pasy ruchu drogi E-30 (autostrady) w obu kierunkach.
  • Na miejscu protestujący pojawią się 25 lutego około godz. 21.30. Łącznie przyjechać ma około 500-700 pojazdów rolniczych m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Drezdenka, Międzyrzecza i ze Strzelec Krajeńskich, a także pojazdy nierolnicze, w tym przyczepy. Samych protestujących będzie dużo więcej, bo ok. 1500 osób.
  • Jak ustalono, wbrew wcześniej podawanym informacjom, nie będzie blokowany węzeł drogowy na trasie Słubice-Zielona Góra (droga krajowa nr 29) z trasą Poznań-Berlin (droga E-30). Droga ze Słubic na Zieloną Górę będzie przejezdna.
  • Przejazd w okolice przejścia granicznego w Świecku będzie możliwy tylko dla służb bezpieczeństwa publicznego i karetek pogotowia. Rolnicy zapewniają, że zostanie zachowany korytarz życia.
  • Nad zabezpieczeniem ruchu na drogach w tym czasie, a także nad odpowiednimi komunikatami dla kierowców, będą czuwały służby porządkowe, w tym policja, straż miejska, straż graniczna i straż pożarna, a także pracownicy autostrady.
  • Na miejscu będą działały służby porządkowe organizatorów demonstracji, ma być zapewnione także całe zaplecze sanitarne.
  • W trakcie trwania protestu kierowcy samochodów ciężarowych będą mogli zjechać z autostrady A2 na MOP Jordanowo w Świebodzinie, skąd pojadą dalej na północ lub na południe do alternatywnych przejść granicznych.
  • Samochody osobowe będą kierowane do zjazdu z autostrady w Rzepinie – jeżeli będzie drożny, skąd pojadą w stronę przejścia w Słubicach.
  • Protest rolników i blokada autostrady mają potrwać do 20 marca.

Wyjaśnienia protestujących

Jak podkreślają rolnicy, ich protest ma charakter pokojowy i jest organizowany zgodnie z prawem. Podczas spotkania w słubickim urzędzie podkreślali, że nie chcą utrudniać życia mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale nie mogą godzić się na to, jak są obecnie traktowani. Domagają się przyjazdu do Świecka premiera Donalda Tuska i rozmów na temat importu do Polski towarów z Ukrainy.

- Dopóki ktoś z Warszawy się nie odezwie, będziemy stać do skutku. Nasze zboże jest mieszane ze zbożem z Ukrainy, które jest gorszej jakości, bo jego produkcja nie jest obarczona tyloma wymogami, co w Polsce. Nie chodzi też tylko o zboże, ale wiele produktów. Od nas wymaga się jakości, a sprowadzane są towary, które nie spełniają norm Unii Europejskiej - mówili podczas spotkania w Słubicach.

Do protestu mają dołączyć także rzemieślnicy, w tym pszczelarze. Rolnicy poinformowali, że w miejscu planowanego protestu będzie można spróbować polskich produktów, w tym miodów, cukru czy jabłek. Na miejscu mają też działać koła gospodyń wiejskich.

Burmistrz popiera rolników

Do protestujących zwrócił się burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. - W całej rozciągłości sprawy was popieram. Ale wiem też, że to będzie trudne - mówił. - Od kilku dni odbieram telefony od właścicieli agencji celnych, firm spedycyjnych czy od innych przedsiębiorców z tych okolic, którzy zapewniają pracę wielu osobom, martwią się o swoje biznesy i o to, czy osoby, które zatrudniają, dojadą do pracy. Dlatego dziękuję wam za współpracę i za to, że wzajemnie siebie słuchamy – powiedział na spotkaniu, odnosząc się do odwołania przez rolników wcześniej zapowiadanej blokady drogi krajowej nr 29.

Ostrzeżenie od protestujących

Organizatorzy protestu przestrzegają przed osobami, które mogą przyjeżdżać na miejsce strajku, podszywać się pod demonstrujących rolników i wprowadzać zamieszki: rzucać petardy, podpalać opony, snopki z sianem czy wyrzucać produkty rolne na drogi. Takie sytuacje miały już miejsce w Polsce w ostatnim czasie. Podczas dzisiejszego spotkania rolnicy zapewniali, że podobne działania nie są przez nich planowane i będą zgłaszane policji.

Zdjęcia ze spotkania w Słubicach

Poniżej zdjęcia z dzisiejszego spotkania z przedstawicielami protestujących rolników, udostępnione przez Urzęd Miejski w Słubicach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Wiesław 2024-02-21 19:32
Wybory samorządowe w kwietniu... Rozumiem, że burmistrz zgadzający się na miesięczny paraliż miasta nie planuje dalszej kariery politycznej? Czy słowa o "zrozumieniu" burmistrz planuje również skierować do swoich wyborców, setek mieszkańców gminy, którzy jeżdżą tą drogą codziennie do pracy?
#2 jabol_punk 2024-02-21 19:38
Protest niech jadą do Brukseli albo na Wiejską lub ewentualnie pod drugą granicę... Czy nasz Burmistrz wspomniał że my mamy już od miesięcy blokady miasta wynikające z kontroli granicznych i ten argument że wylotowej drogi nie będą blokować...nie będą musieli bo sama się zakorkuje przez Tiry czekające na wjazd...nie mówiąc o nic nie winnych ludziach próbujących normalnie dojechać do pracy...rzeczywiście strategiczny punkt sobie wybrali...rządzący napewno będą się przyjmować...
#3 Jaro252 2024-02-21 21:22
Takie festyny niech organizują u siebie na wsiach . Chcą zablokować całe miasto i okolicę nie bacząc ile osób co dziennie jedzie do pracy tą drogą . Teraz już są problemy z przejazdem przez miasto a co dopiero jak cały ruch osobowy ruszy przez Słubice czarno to widzę . Widzę że burmistrz w najbliższych wyborach chce startować na sołtysa którejś wsi w pobliżu bo na razie jakoś nie widać aby bronił mieszkańców .
#4 Slubic24_Ogrod 2024-02-22 06:04
Jak dla mnie to najgorszy burmistrz z calej Polski, już nie wiadomo czy sie śmiać czy plakać; przeciez mamy te chore kontrole graniczne, które nam życie utrudniaja na maxa, Slubice zakorkowane, w poniedzialki i wtorki jezdza przez to ludzie ze Swiecka do Slubic droga polna pod autostrada, na marginesie - ta droga jezdza autobusy i smieciarki, poziom wody jest bardzo wysoki, lada chwila i nie bedzie jazdy pod mostem (czego z calego serca zycze panu burmistrzowi, zeby zaden szkolny autobus nie dojechal!!!), a teraz jeszcze rolniki...ja cala noc nie śpie i zastanawiam sie, jak ja mam od poniedzialku dojechac do Frankfurtu do pracy...co ja mam z rolnikami, ja ich owszem rozumiem, ale niech oni jada pod granice do Ukrainy, a nie tu niewinnych ludzi ukarac??? !!!
#5 clasic1 2024-02-22 10:48
Nie wiem czy najgorszy ale na pewno bardzo fotogeniczny . Mam nadzieję że jeśli rolnicy którym pomyliły się granice , miasta i ludzie będą " cieszyć się i popierać ich w ich proteście . Proteście nie po ludzku ale przeciwko ludziom. Słubice są specyficznym i tak obciążonym granicznym miastem i ten protest zakorkuje całkowicie miasto . Setki jeśli nie tysiące słubiczan żyje z pracy i handlu z Niemcami ale czy to obchodzi tych protestujących i to przy zgodzie burmistrza na takie działanie i w takiej formie ?? Jestem pewien że odbije się to ostrą czkawką burmistrzowi i tym strajkującym jak uniemożliwią ludziom zarabiania na chleb.
#6 mana 2024-02-22 16:14
Co za tępak!!! Tysiące ludzi jeździ codziennie do Niemiec do pracy. Jeszcze żeby ten protest trwał dzien , dwa ,no trzy to ok ale miesiąc. Burmistrzu pomyślałeś coś jak się na to wszystko zgadzałeś czy tak jeb..ś i podpisałeś wszystko. Przecież to będzie masakra. BRAWO BRAWO I JESZCZE RAZ BRAWO!!!
#7 Ariel Pawelczyk 2024-02-23 11:06
"mana"- a czy Ty orientujesz się choć trochę jak organizuje się strajki, zgromadzenia, marsze itd? chyba nie bardzo. Bo gdybyś wiedział, to nie pisałbyś takich pierdół. To nie jest tak, że burmistrz decyduje według swojego uznania czy ten strajk może być czy nie? Zerknij, doczytaj, a potem krzycz i obrażaj: sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-zgromadzeniach-18226487
#8 Słubiczanin11 2024-02-26 07:44
Szanowni użytkownicy umieszczający posty. Jak się teraz czujecie gdy w wyniku działań między innymi Burmistrza protest skrócono z 30 dni do jednej doby? Stać Was na to żeby napisać Burmistrzu przepraszam?
#9 mana 2024-03-06 09:58
Ariel Pawelczyk. Chłopcze czy ktoś Cię pytał o zdanie. To jest moja opinia i ch.j Ci do tego. Idź może trochę pobiegaj. W......e mam na jakieś ustawy. Tu chodzi o ludzi co pracują za naszą zachodnią granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Ty też może pomyśl co będzie się działo w Słubicach jak Świecko zostanie zablokowane!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.