Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
O czym warto wiedzieć planując założenie fotowoltaiki w domu?

Rozważasz założenie fotowoltaiki, ale wciąż masz obiekcje czy jest to technologia, która sprawdzi się w Twoim domu? Bez obaw. Pomimo że fotowoltaika dla domu jest znana od lat, wciąż rodzi wiele pytań. Dlatego też w poniższym tekście chcielibyśmy zwrócić uwagę na kluczowe kwestie, o których warto wiedzieć, planując założenie fotowoltaiki.

Fotowoltaika w domu od podstaw, czyli o czym należy wiedzieć, aby podjąć lepszą decyzję.

Rodzaj paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne do domu to kluczowy element instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które są wykonane z krzemu. Istnieją różne rodzaje ogniw i paneli fotowoltaicznych, które różnią się między sobą wydajnością, ceną i estetyką.

Najpopularniejsze są:

- ogniwa monokrystaliczne - mają najwyższą wydajność i najdłuższą żywotność. Są droższe od innych, ale w zamian za to lepiej radzą sobie przy niskim nasłonecznieniu.
- ogniwa polikrystaliczne - mają nieco niższą wydajność i żywotność, ale są też tańsze. Do uzyskania takiej samej ilości prądu z ich udziałem będziemy potrzebować więcej paneli.

Moc instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu

Fotowoltaika dla domu musi mieć odpowiednią moc i wielkość instalacji fotowoltaicznej, aby pokryć możliwie dużo naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ostateczna jej efektywność zależy od dostępnej powierzchni dachu, kąta nachylenia, orientacji połaci dachowej, zacienienia np. ze strony drzew lub innych budynków.

Jednym z często pojawiających się pytań przy tej okazji jest ile paneli fotowoltaicznych dla domu będzie w stanie wygenerować odpowiednią ilość prądu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dlatego warto skonsultować się z fachowcem.

Fotowoltaika dla domu - Solar-Project dobierze odpowiednie rozwiązania, które sprawią, że fotowoltaika dla domu będzie optymalne dobrana do naszych potrzeb i możliwości. Kluczowe jest tutaj roczne zużycie energii elektrycznej.

Koszt inwestycji a okres, po którym wydatki zaczną się zwracać

Faktem jest, że montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu to niemała inwestycja:

Średnio można przyjąć, że instalacja fotowoltaiczna do domu kosztuje ok.25-35 tysięcy złotych, przy czym na ostateczny koszt mają wpływ m.in.:

  • wielkość instalacji,
  • rodzaj i moc paneli fotowoltaicznych,
  • rodzaj falownika,
  • rodzaj konstrukcji montażowej,
  • rodzaj i ilość akumulatorów,
  • koszt robocizny i materiałów,
  • koszt projektu i dokumentacji.

Koszt ten do pewnego stopnia można zmniejszyć dzięki dotacjom z różnych programów rządowych. Jeśli zaś chodzi o przeciętny okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną to wynosi on około 7-10 lat.

Okresowy przegląd fotowoltaiki w domu

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem, o którym należy pamiętać planując założenie fotowoltaiki, jest wykonywanie okresowych przeglądów. Nie zapominajmy, że fotowoltaika dla domu to skomplikowana instalacja, która ma nie tylko produkować prąd, ale przede wszystkim być bezpieczna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przeglądy należy wykonywać co 5 lat, ale jeśli mamy pewne obawy co do jakości pracy instalacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecić go wcześniej.

Podsumowanie - O czym warto wiedzieć planując założenie fotowoltaiki w domu?

Mamy nadzieję, że ten mini poradnik pomoże zrozumieć podstawowe kwestie związane z montażem fotowoltaiki, a tym samym skłoni więcej osób do sięgnięcia po ten ekologiczny sposób pozyskiwania prądu dla swoich domów z odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne to realny sposob na uniezależnienie się od sieci energetycznej, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy nasze panele produkują najwięcej prądu.

Solar-Project - Fotowoltaika dla domu

Adres firmy:
Prosta 30, 62-002 Złotniki koło Poznania
woj. wielkopolskie

Telefon:
+48 61 679 13 92

NIP: 9721283665
REGON: 369377440
KRS: 0000716805

Strona WWW:
https://solar-project.pl/

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.