Stowarzyszenie po PROstu. Pracownia Rozwoju Osobistego już od 2013 r. realizuje projekty w ramach zadania publicznego powierzonego nam przez burmistrza Słubic w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób. W sumie jest to już nasz 8 projekt z czego niektóre były 2-letnie.
Właśnie dobiega końca drugi rok w ramach projektu “Przerwij milczenie IV” finansowanego ze środków Gminy Słubice. Na każdy rok projektu uzyskaliśmy środki w kwocie 15000,00 zł. Okres realizacji całego projektu to 8.04.2022 r. - 31.12.2023 r. Projekt skierowany był do osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Celem było zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrona ofiar przemocy. Udział w projekcie był bezpłatny.
Projekt skupiał się na trzech działaniach: pomocy osobom doświadczającym przemocy lub będących świadkami przemocy, działaniach profilaktycznych - ucząc dzieci jak radzić sobie z emocjami (jak je poprawnie rozpoznawać, nazywać. wyrażać), w działaniach pod presją, współdziałania w grupie itp. oraz filmikach edukacyjnych.
Krótkie przedstawienie i podsumowanie realizowanych zadań w liczbach.
- Konsultacje/Terapia psychologiczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych:
- rok 2022 – 117 godzin z których skorzystało 18 osób,
- rok 2023 – 120 godzin z których skorzystało 14 osób.
- Warsztaty Umiejętności Społecznych z elementami treningu zastępowania agresji dla dzieci:
- rok 2022 – 17,5 godziny z których skorzystało 7 dzieci, zajęcia prowadzone były dla klas III – V,
- rok 2023 – 22,5 godziny z których skorzystało 6 dzieci, zajęcia prowadzone były dla klas III – V.
- Filmy edukacyjne i informacyjne dla mieszkańców.
W czasie warsztatów dzieci miały okazję nauczyć się rozpoznawania swoich emocji, nazywania ich, wyrażania, lepsze poznanie siebie. Nauczyły się opanowywania i przezwyciężania złości ale również radzenia sobie gdy negatywne emocje już się pojawiły. Dzieciaki miały okazję przećwiczyć swoje umiejętności w miejscach publicznych, byli np. w restauracji czy na lodach. Praca nad trudnymi zachowaniami wymaga czasu i systematyczności, należy pokazać dzieciom właściwą drogę, nauczyć ich pozytywnych schematów w działaniu. Dlatego tego typu warsztaty są bardzo potrzebna, przynoszą same korzyści.
Stowarzyszenie planuje w kolejnym roku znów się starać o środki od Gminy Słubice aby móc kontynuować działania. Zależy nam aby można było nadal korzystać z pomocy psychologa oraz uczęszczać na warsztaty umiejętności społecznych z elementami treningu zastępowania agresji dla dzieci.
Więcej informacji na stronie www.stowarzyszeniepoprostu.pl.
[ogłoszenie]