Szukając przyrodnich i turystycznych wrażeń często jeździmy na drugi kraniec Polski, Europy czy nawet świata. A niezwykłe krajobrazy i wyjątkową roślinność mamy dosłownie pod bokiem, bo w gminie Górzyca. Powstał na ten temat specjalny przewodnik – informator.
Za jego powstaniem stoi Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, która wydała go w ramach projektu "Przyroda na zboczu doliny" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Co stanowi o atrakcyjności Górzycy mimo jej niedużej powierzchni? - Chodzi przede wszystkim o uwarunkowania fizjograficzne, charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem siedlisk i krajobrazów. Głównym elementem są doliny jednych z największych polskich rzek – Odry i Warty – tłumaczy Natalia Duer, prezeska fundacji.
Ona i jej współpracownicy przygotowali obszerny opis gminy przyrody oraz broszurę, w której znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje – o położeniu Górzycy, miejscowej florze i faunie, a także unikatowych miejscach czy szlakach spacerowych.
Opracowanie, wraz z filmami edukacyjnymi, znajduje się na stronie: dziupla.org/przyroda-gminy-gorzyca, a plik z broszurą można pobrać bezpośrednio na naszej stronie.
Gdyby jednak ktoś chciał na żywo posłuchać o przyrodzie w gminie Górzyca, to fundacja zaprasza 9 grudnia do Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy na spotkanie, na którym będzie mowa właśnie o tutejszej przyrodzie, a każdy z uczestników otrzyma upominek i wspomnianą broszurę.
To zresztą kolejne z wielu przyrodniczych spotkań w tym temacie, organizowanych przez Dziuplę. - Wcześniejsze odbyły się już w szkołach podstawowych w Górzycy i Czarnowie, w domu seniora i w Środowiskowym Domu Samopomocy w Górzycy - dodaje N. Duer.