Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubicka policja apeluje o zwracanie uwagi na osoby bezdomne

Zimowe spadki temperatur są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych, samotnych i starszych. Stanowią także zagrożenie dla zdrowia i życia nietrzeźwych przebywających na zewnątrz, w pomieszczeniach nieogrzewanych i opuszczonych. Słubicka policja radzi, jak można im pomóc. 

Policjanci przez cały rok sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i w nich nocować. Są to zazwyczaj ogródki działkowe, piwnice, klatki schodowe, garaże czy pustostany. Jednak, mimo ich starań, wciąż zdarzają się tragedie – szczególnie zimą. O tym, jak niebezpieczne może okazać się przebywanie w takich miejscach, pisaliśmy m.in. w artykule "Pożar pustostanu w Ośnie Lubuskim. Dwie osoby nie żyją".

Dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach proszą o zgłaszanie miejsc, w których przebywają bezdomni. Podkreślają, że minusowe temperatury są dla nich szczególnie niebezpieczne, bo rozpalane ogniska mogą być początkiem tragedii, tak jak wychłodzenie organizmu. Policjanci odnajdują takie osoby i proponują im przewiezienie do ośrodków, w których mogą uzyskać pomoc.

Jednak nie tylko bezdomni potrzebują wsparcia zimą. Uwagę należy zwracać także na osoby starsze i samotne.

- Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, samotnego czy schorowanego, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna – podkreślają policjanci.

Reagować należy także wtedy, gdy widzimy osobę leżącą na ulicy, w tym będącą pod wpływem alkoholu.

- Jeśli zauważysz człowieka leżącego na chodniku, nie przechodź obok niego obojętnie. Podejdź do osoby, zobacz, czy oddycha, czy unosi się klatka piersiowa. Jeżeli jest przytomny, zapytaj, czy potrzebuje pomocy. Wezwij na miejsce pogotowie bądź policję. Nie przechodź obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu – proszą funkcjonariusze policji.

Informacje na temat osób potrzebujących pomocy można przekazywać na numer telefonu 112 lub do najbliższej jednostki policji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.