Wymogi dotyczące wentylacji w placówkach przedszkolnych są regulowane przez prawo. Nie we wszystkich budynkach przedszkolnych klimatyzacja jest wymagana, choć obecnie staje się mile widzianym standardem. Zobacz, jakie przepisy regulują dobór klimatyzacji do przedszkola. Jak wybrać system i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Klimatyzacja w przedszkolach a przepisy prawa
Przepisy dotyczące wentylacji w przedszkolu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W nich klimatyzacja jest rozumiana w nich jako proces wymiany powietrza w pomieszczaniu i jest traktowana rodzaj wentylacji mechanicznej. Jej celem jest utrzymanie właściwej temperatury i zakresu wilgotności w pomieszczeniu. Strumień objętości powietrza (zwany też strumieniem powietrza) wentylacyjnego w pomieszczeniach powinien wynosić w przypadku przedszkoli 15 m3/h dla każdego dziecka.
Ale uwaga! W przypadku pomieszczeń, gdzie nie można otworzyć okien ze względu na ich konstrukcję i przepisy bezpieczeństwa, strumień powinien wynosić 30 m3/h. Przed montażem klimatyzacji w przedszkolu warto jednak zajrzeć do przepisów ministerialnych, by upewnić się, czy wyznaczników nie zmieniono.
Kiedy jest konieczność zastosowania klimatyzacji w przedszkolu?
Klimatyzacja w przedszkolu nie jest wymagana, chyba że w salach, w których przebywają dzieci nie ma możliwości zapewniania powyżej 50% powierzchni otwieranych okien. Inaczej mówiąc, jeśli 50% powierzchni okien się nie otwiera, należy zamontować klimatyzację w przedszkolu. Jaka powinna być temperatura w sali? Zasady funkcjonowania przedszkola reguluje też inne rozporządzenie – Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według niego minimalna temperatura powinna wynosić 20 stopni C. Maksymalna nie jest natomiast wskazana w zapisie.
Jak wybrać klimatyzację do przedszkola?
Miarą właściwie wykonanego systemu wentylacji jest skuteczność oraz krotność wymian powietrza (jak szybko powietrze w pomieszczeniu jest wymieniane). Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Jedną z kluczowych kwestii jest dostosowanie ilości jednostek klimatyzacji do wielkości sali, aby pomieszczenie było schładzane bezpiecznie dla dzieci, ale też ekonomicznie.
- W przedszkolu złożonym z kilku sali sprawdzi się montaż klimatyzatorów typu split.
- Każda sala powinna mieć inteligentny system regulacji, aby móc wprowadzać różne mikroklimaty w obłędnych salach (np. w stołówce i salach zabawy).
- Warto zwrócić też uwagę na inteligentne systemu nawiewu, które kierują przepływ z dala od bawiących się dzieci, dzięki czemu przedszkolaki nie będą narażone na bezpośrednie nawiewy.
- W przypadku większych placówek można rozważyć montaż klimatyzacji kanałowej. Układ zabudowuje się w ścianach i umieszcza się pod sufitem. Praca jest cicha i nieuciążliwa dla maluchów.
Funkcja regulacji poziomu wilgotności i filtry w przedszkolnej klimatyzacji
Warto pamiętać, że prawidłowo serwisowane i regularnie konserwowane klimatyzatory będą skuteczną formą wspierania wentylacji przedszkola. Istotną sprawą jest funkcja regulacji poziomu wilgotności powietrza – gdy w przedszkolu powietrze będzie wilgotne, będzie to sprzyjać namnażaniu się bakterii i łatwiejszym przenoszeniu się wirusów. Natomiast zbyt suche powietrze może wysuszać śluzówki dzieci, co skutkuje suchym kaszlem. Nowoczesne klimatyzatory do przedszkola powinny mieć zatem funkcję regulacji poziomu wilgoci. Dobór i montaż klimatyzacji warto polecić profesjonalistom, którzy pomogą zaprojektować układ i podpowiedzą jak zoptymalizować koszty utrzymania.
[artykuł partnerski]