Konsola do gier to urządzenie, które kilkadziesiąt lat temu zrewolucjonizowało ludzkość. A raczej jej poczucie wirtualności. Dziś, statystycznie w 30% polskich gospodarstw domowych jest “jakaś” konsola. Oczywiście fani gamingu mocno zniekształcają te statystyki, mając kilka czy nawet kilkanaście urządzeń na stanie. Prawda jest jednak taka - gdy raz Cię wciągnie w wirtualny świat gier, ciężko będzie Ci się wydostać, zwłaszcza biorąc pod uwagę supernowoczesne gry i akcesoria, gdzie czasami ciężko odróżnić real od virtuala. Granie po prostu wciąga i jest to fakt.
Pierwsza konsola w Polsce już w PRL-u
Choć nie wszyscy mają tego świadomośc, tak naprawdę “konsolowanie” i chillowanie przy grach swoje początki w Polsce ma już w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Ze względu na brak dostępności zachodnich urządzeń, Polacy własnym sumptem próbowali stworzyć konsolę na miarę czasów. I można powiedzieć, że nawet im się udało. Pierwszą konsolą, której obecność warto odnotować był TVG-10, wyprodukowany przez zakłady Elwro. Pojawiła się ona w latach 1978-1981. Kolejnym urządzeniem, które zawojowało polski rynek były konsole Ameprodu, który przejął produkcję TVG-10 i nieco je unowocześnił. Dekadę później w Polsce były już dostępne konsole Vectrex, sławne Atari czy konsole Elektronika.Na początku lat 90-tych w Polsce zdecydowanie rządziła konsola Atari, głównie w wariancie Rambo, a później Atari 2600.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie tego typu sprzętem, zaczęto do Polski importować kolejne konsole. Pojawiły się między innymi urządzenia Sega z Japonii czy sławetny Pegasus, który mylnie jak widać uchodzi za protoplastę polskiego gamingu. Pegasus i Sega szybko stały się popularne i lubiane przez graczy w każdym wieku, głównie dlatego, że na te konsole dostępnych było bardzo dużo gier. W roku 1994 do Polski wkroczyły nieśmiało konsole Nintendo. Początki były bardzo trudne - konsole były bardzo drogie, a rynek zalewały tanie podróbki. Niespełna rok później, bo już w 1995 roku w Polsce pojawiła się pilotażowo pierwsza konsola Sony Playstation, dystrybuowana przez firmę Discomp. Można było ją zdobyć za około 1400 zł. W stałej sprzedaży konsola pojawiła się 1 stycznia 1996 roku, była dostępna za 1599 zł i w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, sprzedano ponad 1000 konsol. Choć teraz ta liczba jest mało imponująca, na tamte czasy robiła wrażenie.
Rynek konsol pod koniec lat 90-tych opierał się w Polsce głównie na sprzętach Sony, Sega, Nintendo, Pegasus. Oczywiście były też inne urządzenia, jednak nie zrobiły one takiej furory. Rok 2021 był w pewnym sensie przełomowy - w listopadzie do Polski wkroczyła konsola Microsoftu - Xbox. Było to już po premierze konsoli SonyPlaystation 2.
Warto wspomnieć o ciekawym urządzeniu, które zyskało wielu fanów - na początku nowego tysiąclecia firma Nokia wydała N-Gage. Ta minikonsola miała spore rzesze fanów, jednak ostatecznie na stałe w Polsce zagościły głównie urządzenia PlayStation i Xbox, głównie ze względu na atrakcyjną cenę, łatwą dostępność, dużą ilość gier i… dobry marketing.
Dwie konsole - tysiące gier
Aktualnie, w Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się konsole PlayStation oraz Xbox. Oczywiście nie brakuje też fanów Nintendo, jednak jest ich zdecydowanie mniej, aniżeli wyznawców tych dwóch potężnych konsol. Można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli spotkasz na swojej drodze kogoś, kto odpowie twierdząco zapytany o posiadanie w domu konsoli do gier, będzie on szczęśliwym posiadaczem PS lub Xboxa.
W Polsce konsole cieszą się ogromną popularnością - można je kupić nie tylko w elektromarketach czy w dedykowanych sklepach dla graczy. Coraz częściej pojawiają się w supermarketach czy nawet dyskontach. Zwłaszcza, gdy zbliża się okazja do świętowania. Konsola na prezent to dzisiaj nic zaskakującego. Rodzice, dziadkowie, ciotki i wujowie chętnie kupują konsole dzieciom w różnym wieku. Na urodziny, na dzień dziecka, na święta czy nawet na komunię. Raczej rzadko konsola jest prezentem “ot tak”, ponieważ nie ukrywajmy, nowa konsola kosztuje średnią polską przeciętną pensję. Nie jest to mało.
Konsola nie tylko dla dzieci
Ale…dzieci i młodzież to nie jedyna grupa docelowa producentów konsol i wydawców gier. Konsole uwielbiają osoby w każdym wieku. Każdej płci. Sporą grupę użytkowników stanowią dorośli, którzy wykorzystują je na różne sposoby i do różnych celów. Współczesne wersje konsol dają bardzo dużo opcji. Poza tradycyjnymi grami, dzięki dodatkowym akcesoriom takim jak google, magiczne różdżki, kamerki i czujniki ruchu, kierownice, rękawice etc, można dziś z konsolami ćwiczyć, doskonalić technikę jazdy samochodem czy prowadzenia helikoptera. Jest to świetny sprzęt, który największym leniuchom umożliwia uprawianie sportów w domu. Wirtualna rzeczywistość na ekranie kusi, a człowiek ma naturalną ciągotę do współzawodnictwa - motywacja jest więc ogromna.
Jakie problemy najczęściej występują z konsolami? Kiedy odwiedzić serwis konsol
Nowe i zadbane konsole rzadko generują problemy, dopiero po jakimś czasie pojawiają się drobne usterki, które najczęściej związane są z oprogramowaniem i jego aktualizacją. Nie można jednak wykluczyć pojawienia się problemów w przypadku konsol, które używane są długo, nieprawidłowo lub mają pewien defekt.
Najczęstszymi problemami z konsolami typu PlayStation czy Xbox są:
- przegrzewanie się konsoli (spowodowane zbyt długą nieprzerwaną grą lub nieprawidłową wentylacją), które może doprowadzić do awarii, spalenia procesora lub spadku wydajności;
- błędy odczytu dysku (płyty mogą się zacinać, nie być odczytywane, przez co gra nie uruchomi się bądź nie będzie dało się przejść dalej);
- awarie podzespołów (np. problemy z napędem, kontrolerami, portami USB czy wyjściami video);
- problemy z systemem operacyjnym (zawieszanie się konsoli, powolna praca konsoli);
- błędy oprogramowania i problemy z aktualizacjami.
Nic nie boli tak, jak zacinający się pad!
Każdy szanujący się gracz wie, że dobry i sprawny sprzęt to podstawa satysfakcji z grania. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem konsoli PS4 lub PS5, a może kultowej trójki lub jeszcze starszych wersji albo konsoli Xbox, nic nie sprawia Ci takiej przyjemności jak płynna niczym nieprzerwana i niezakłócona gra. Wyobraź sobie, że przemierzasz konno niziny w Red Dead Redemption lub próbujesz przedostać się przez gęste gąszcze kosmicznych grzybów w The Last Of Us…Niby kątem oka widzisz komunikat, który informuje Cię o rozładowującym się padzie, ale myślisz sobie - spoko, mam drugiego, w pełni naładowanego. I gdy pierwszy siada, ty chwytasz po drugiego, a tam zonk…. dosłownie zalewa Cię krew. Nie możesz kontynuować gry, zapisać levelu, po prostu gone. Koniec. A byłoby pięknie gdyby drugi pad rzeczywiście nie zadziałał.
Następuje ciąg przyczynowo skutkowy - zadajesz sobie pytanie - czemu nie zadziałał, przecież podłączyłem go dobrze, prąd jest,kabel jest. Okazuje się, że gniazdo w padzie nie ładuje. Pad nadaje się do ….naprawy, wcale nie do wyrzucenia. Oczywiście, najłatwiej pobiec do sklepu i kupić nowego, jednak można takiego pada naprawić. Będzie taniej i ekologiczniej.Naprawa padów do konsol PlayStation czy Xbox to dzisiaj powszechna usługa.
Wysyłkowy serwis padów PS4 - naprawiamy pady w całej Polsce
Szukasz sprawdzonego serwisu padów? Masz problemy z kontrolerem gry PS4? A może Twój Dualshock4 kompletnie odleciał i zostawił Cię z niczym? Nic się nie bój, nasz serwis pomoże i tchnie w Twojego pada nowe życie. Naprawimy Twój kontroler niedrogo, sprawnie i z dostawą w całej Polsce. Kosztorys naprawy jest darmowy, o ile naprawisz go u nas. Nie ważne skąd jesteś - naprawiamy pady wysyłkowo w całym kraju. Dziś nadajesz, a za kilka dni możesz cieszyć się sprawnym padem i pykać w ulubioną gierkę. Wysyłka w obie strony jest darmowa!
Naprawiamy wszystkie pady PS4 oraz pady do konsoli Xbox. Również u nas przeprowadzisz serwis Nintendo Switch. Jeśli Twój pad działa, ale masz zastrzeżenia i wiesz, że kiedyś działał lepiej, również możemy zaoferować diagnozę. Postawimy pacjenta na nogi, byś mógł się cieszyć grą na 100%
Co najczęściej może boleć Twojego pada?
Pady w “czwórce” są dużo bardziej ergonomiczne niż poprzednicy. DualShock 4 łączy się z Twoją konsolą przez Bluetooth. Pewnie zauważyłeś też, że jest znacząco lżejszy niż stare pady. Lepsze wykończenie, nowoczesne funkcje, ergonomia - wszystko to ma na celu uczynienie gry jeszcze bardziej atrakcyjną. Niestety, jeśli za bardzo eksploatujesz pada lub po prostu uległ on wypadkowi, spadł, ktoś na nim usiadł czy po prostu użył w niewłaściwy sposób - mógł się uszkodzić. Najczęściej wykonujemy usługi takie jak naprawa silniczków pada PS4, naprawa wibracji pada PS4, naprawa gniazda ładowania pada PS4 czy naprawa baterii w padzie.
Serwis padów PS4, PS5, konsol - Profixit zaprasza do współpracy
Zapraszamy do współpracy - naprawimy Twojego pada czy konsolę. Działamy stacjonarnie i wysyłkowo. Możesz odwiedzić nasz serwis komputerowy w Zielonej Górze lub wysłać do nas sprzęt do naprawy.Wycena oraz dostawa w obie strony są bezpłatne, o ile naprawisz sprzęt u nas. Nie musisz martwić się o swój sprzęt - u nas jest bezpieczny, a my zaopiekujemy się nim jak własnym. Po Serwisowaniu wróci do Ciebie jak nowy!
[artykuł partnerski]