W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o wybraniu prof. Eduarda Mühle na stanowisko prezydenta Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. 27 kwietnia nowy szef uczelni oficjalnie objął to stanowisko. Jakie ma plany na swoją kadencję?
Zakotwiczyć idee europejskie
Uroczystość odbyła się w miniony czwartek. W przemówieniu inauguracyjnym prof. Eduarda Mühle podkreślił swoje plany, aby "uczynić Viadrinę miejscem pasjonującej debaty intelektualnej – jako uniwersytet, o którym jego absolwentki i absolwenci mówią, że ważniejsze było to, że na nim studiowali, niż to, co studiowali!”
Jako główny cel swoich działań podał wzmocnienie Viadriny jako miejsca innowacyjnych i ważnych badań naukowych oraz jeszcze silniejsze zakotwiczenie idei europejskiej na uniwersytecie. Nowy prezydent nie ukrywa, że chciałby aby Viadrina była ważnym miejscem międzynarodowej debaty akademickiej na temat Ukrainy. Była też mowa o poszukiwaniu szerszej współpracy uniwersyteckiej i sojuszu na linii Odra-Wisła-Dniepr.
Intensyfikacja współpracy z Collegium Polonicum
Nie mogło zabraknąć odniesień do słubickiego Collegium Polonicum, które od 30 lat jest wspólną placówką Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznania.
- Myślę, że potencjał jest znacznie większy: współpraca między naszymi uniwersytetami może nie tylko zostać zintensyfikowana w i poprzez Collegium Polonicum. Collegium Polonicum może, a nawet musi, stać się miejscem poza tą bilateralnością, w którym także inne uniwersytety będą mogły dołączyć do sieci współpracy między Viadriną a UAM – powiedział E. Mühle.
Goście o nowym prezydencie
Na uroczystości było wielu gości z Polski i Niemiec. Minister ds. Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgia dr Manja Schüle zaznaczyła, że nowy prezydent Viadriny to „renomowany naukowiec” i że z „niecierpliwością czeka na jego pomysły”.
Objęcia stanowisko gratulował mu także prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas. Dziękując za dotychczasową kooperację obu uczelni, zapowiedział propozycje nowych kierunków studiów oraz intensyfikację współpracy naukowej.
Głos zabrał także burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. - Ogromnie się cieszę, że na czele uniwersytetu staje przyjaciel Polski o tak znakomitym życiorysie, w który wpisane są piękne karty polsko-niemieckiej współpracy, a także jeden z najwybitniejszych uczonych zajmujących się w Niemczech Europą Środkowo-Wschodnią – powiedział.
Kim jest dr Eduard Mühle?
Prof. dr Eduard Mühle jest z wykształcenia i zamiłowania historykiem. 2 listopada 2022 roku został wybrany na prezydenta Viadriny. Wcześniej pracował na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze, gdzie od 2005 r. kierował katedrą historii Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 1995-2005 kierował Instytutem Badań Historycznych Leibniza nad Europą Środkowo-Wschodnią (Instytut Herdera) w Marburgu. W latach 2008-2013 był dyrektorem Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jest laureatem Nagrody Naukowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) im. Aleksandra von Humboldta oraz Członkiem Zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Sztuki w Krakowie. W 2021 roku otrzymał Medal Lux et Laus Stowarzyszenia Mediewistów Polskich za wybitne zasługi dla polsko-niemieckiej współpracy i badań nad średniowieczem.
Dotychczasowy prezydenci Viadriny:
- prof. dr Eva Kocher (2022 - 2023),
- prof. dr Julia von Blumenthal (2018 - 2022),
- prof. dr Stephan Kudert (2018),
- prof. dr Alexander Wöll (2014 - 2017),
- dr Gunter Pleuger (2008 - 2014),
- prof. dr Gesine Schwan (1999 - 2008),
- prof. dr h. c. mult. Hans N. Weiler (1993 - 1999)
- rektor założyciel prof. dr h. c. mult. Knut Ipsen (1991-1993).